Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl
Na świecie jest bardzo dużo gatunków mrówek, ale w Polsce do naszych domów najczęściej wchodzą faraonki. Poruszają się po wyznaczonych ścieżkach i zawsze w grupie, dlatego łatwo zauważyć ich kolonię. Mogą wejść do mieszkania przez drzwi, okno albo dziury w konstrukcji budynku. Postaraj się śledzić ich trasę, a dotrzesz do miejsca, w którym mają gniazdo. Wtedy możesz zastawić na nie przynętę i przystąpić do usunięcia ich z domu.
Przynętą na mrówki może być talerzyk ze słodkim, lepkim jedzeniem, np. miodem albo syropem klonowym. W ten sposób zwabisz je do jednego miejsca i będziesz mogła się ich pozbyć. Owady nie lubią cytrusowych zapachów. Zetrzyj skórkę z pomarańczy na tarce i rozsyp w pobliżu miejsca, gdzie pojawiają się mrówki. Zaniosą ją one do gniazda, ale nie wiedzą, że skórka jest dla nich toksyczna. Podobnie zadziałają na nie obierki z ogórków. Rozsyp je w kuchni i natrzyj próg domu. Ich zapach jest dla mrówek jak trucizna. Dobrze sprawdzi się też domowa mikstura, którą można spryskać trasę poruszania się owadów. Rozcieńcz sok z jednej cytryny w szklance wody, wymieszaj i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Kwaśny smak i zapach pomagają pozbyć się szkodników.
Mrówki do domu przyciągają okruszki na stole, taca z owocami oraz resztki jedzenia. Jeśli nie chcesz mieć w domu nieproszonych gości, dbaj o porządek, szczelnie pakuj żywność i regularnie wyrzucaj śmieci. Produkty takie jak cukier czy płatki śniadaniowe warto trzymać w szklanych albo plastikowych pojemnikach. Zabezpiecz też pęknięcia i dziury w ścianie silikonem lub masą gipsową. Posadź w kuchni miętę, bazylię i lawendę. Olejki eteryczne pochodzące z tych roślin są naturalnym odstraszaczem mrówek.