Co na mrówki w domu? Zetrzyj na tarce i rozsyp. Uciekną, gdzie pieprz rośnie

Mrówki pojawiają się w naszym domu, bo szukają pożywienia i schronienia. Najczęściej można je zauważyć w kuchni, gdzie spacerują po blacie albo stole. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się ich z mieszkania.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Na świecie jest bardzo dużo gatunków mrówek, ale w Polsce do naszych domów najczęściej wchodzą faraonki. Poruszają się po wyznaczonych ścieżkach i zawsze w grupie, dlatego łatwo zauważyć ich kolonię. Mogą wejść do mieszkania przez drzwi, okno albo dziury w konstrukcji budynku. Postaraj się śledzić ich trasę, a dotrzesz do miejsca, w którym mają gniazdo. Wtedy możesz zastawić na nie przynętę i przystąpić do usunięcia ich z domu.

Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu

Czym zlikwidować mrówki? Nie lubią jednego zapachu

Przynętą na mrówki może być talerzyk ze słodkim, lepkim jedzeniem, np. miodem albo syropem klonowym. W ten sposób zwabisz je do jednego miejsca i będziesz mogła się ich pozbyć. Owady nie lubią cytrusowych zapachów. Zetrzyj skórkę z pomarańczy na tarce i rozsyp w pobliżu miejsca, gdzie pojawiają się mrówki. Zaniosą ją one do gniazda, ale nie wiedzą, że skórka jest dla nich toksyczna. Podobnie zadziałają na nie obierki z ogórków. Rozsyp je w kuchni i natrzyj próg domu. Ich zapach jest dla mrówek jak trucizna. Dobrze sprawdzi się też domowa mikstura, którą można spryskać trasę poruszania się owadów. Rozcieńcz sok z jednej cytryny w szklance wody, wymieszaj i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Kwaśny smak i zapach pomagają pozbyć się szkodników.

Mrówki faraonki w domu. Zamiast zwalczać, zapobiegaj

Mrówki do domu przyciągają okruszki na stole, taca z owocami oraz resztki jedzenia. Jeśli nie chcesz mieć w domu nieproszonych gości, dbaj o porządek, szczelnie pakuj żywność i regularnie wyrzucaj śmieci. Produkty takie jak cukier czy płatki śniadaniowe warto trzymać w szklanych albo plastikowych pojemnikach. Zabezpiecz też pęknięcia i dziury w ścianie silikonem lub masą gipsową. Posadź w kuchni miętę, bazylię i lawendę. Olejki eteryczne pochodzące z tych roślin są naturalnym odstraszaczem mrówek.

Więcej o: