Nawet 7600 zł dla wdów? Tak zakłada renta wdowia. Zmiany w świadczeniu coraz bliżej?

Na czym polega oraz na jakim etapie jest obecnie renta wdowia? Zmiany zaproponowane przez Lewicę zakładają korzystniejsze finansowo rozwiązanie dla wdów, które chcą pobierać emeryturę po zmarłym mężu. Czy wejdą w życie?

Wedle aktualnych przepisów po śmierci męża wdowa może zadecydować, czy chce zachować swoją emeryturę w całości, czy pobierać świadczenie po zmarłym w niepełnej wysokości. Lewica zaproponowała inne rozwiązanie, które ma być korzystniejsze dla seniorek. Jakie zmiany przewiduje renta wdowia?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Emerytura po mężu a renta wdowia. Zmiany na plus dla seniorek?

Renta rodzinna, potocznie nazywana emeryturą po mężu, to świadczenie, które przysługuje rodzinie zmarłego. Mogą się o nią ubierać nie tylko małżonkowie, ale także dzieci, rodzice, wnuki i rodzeństwo. Jej wysokość jest różna w zależności od ilości osób, która ją pobiera. Wdowa, która chce z niej skorzystać musi nie tylko zrezygnować ze swojego świadczenia, ale również spełnić jeden z warunków, m.in. mieć skończone 50 lat lub być całkowicie niezdolną do pracy czy wychowywać dziecko w wieku do 16. roku życia, uprawnione do jej pobierania. Świadczenie wypłacane jest co miesiąc i podlega waloryzacji. Od 1 marca 2023 roku w minimalnej wysokości wynosi 1588,44 zł brutto. 

Na czym ma polegać renta wdowia? Projekt ustawy przewiduje podwójne świadczenia dla wdów

Korzystniejszym rozwiązaniem ma być renta wdowia. Projekt zakłada, że po śmierci współmałżonka wdowa może zadecydować, czy chce:

  • zachować swoje świadczenie w pełni i pobierać dodatkowo 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym mężu lub
  • pobierać swoje świadczenie w wysokości 50 proc., plus rentę rodzinną po zmarłym w pełnej wysokości.

Co istotne, wysokość renty wdowiej ma być ograniczona do maksymalnie trzykrotności przeciętnej emerytury, czyli aktualnie nie mogłaby przekroczyć 7600 zł. Będą mogli na nią liczyć także ubezpieczeni w KRUS i emeryci mundurowi.

Na jakim etapie jest renta wdowia 2023? 6 lipca odbyło się pierwsze czytanie

Pierwotnie projekt utknął w sejmowej zamrażarce, dlatego w kwietniu Lewica wraz z OPZZ i innymi organizacjami społecznymi zebrała pod nim ponad 200 tys. podpisów. Dzięki temu mógł zostać poddany pod obrady, a 6 lipca odbyło się pierwsze czytanie. Następnie został skierowany do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, gdzie ma zostać doprecyzowany.

Więcej o: