Typy plażowiczów nad morzem. Są parawaniarze i tragarze, a muzykantów lepiej unikać

Polacy kochają plażowanie nad morzem. Wystarczy kilka chwil wnikliwej obserwacji i można rozpoznać konkretne typy. Mają swoje atrybuty, jednak tu bardziej chodzi o sposób spędzania czasu.

Więcej o wakacjach i urlopach na stronie Gazeta.pl

Każdy na urlopie wypoczywa tak, jak lubi. Jedni stawiają na aktywny wypoczynek np. na kajakach lub rowerach, inni nie wyobrażają sobie spędzać czas inaczej niż na hamaku z książką lub na kocu na plaży. Wśród samych plażowiczów nietrudno nie zauważyć różnych, bardzo charakterystycznych typów.

Zobacz wideo Ile powinna zarabiać kobieta?

Parawaniarz

Gdy tylko zjawi się na plaży, zaczyna rozkładać parawan, żeby wyznaczyć swoje terytorium. Parawan traktuje więc nie tylko do ochrony przed ewentualnym wiatrem, ale także jako ogrodzenie. W ostatnich latach w popularnych miejscowościach wypoczynkowych nad Bałtykiem można zauważyć wśród parawaniarzy nowy trend - gnają na plażę z samego rana, rozstawiają swój parawan w ulubionym miejscu (z reguły możliwie blisko wejścia na plażę) i wracają do bliskich. Na plażę idą ponownie kilka godzin później i mają tam już swoje zarezerwowane miejsce. 

Dusza towarzystwa

Gdy zjawia się na plaży i rozgląda za dogodnym miejscem dla siebie, zwykle nie szuka takiego odludnego, z dala id innych plażowiczów. Swój koc i ewentualnie parawan rozkłada w pobliżu innych, czasem jest to tak niewielka odległość, że pozostali o odrobinie prywatności mogą tylko pomarzyć. 

Tragarz

Na plażę zabiera ze sobą nie tylko koc, parawan i coś do picia. Zabiera też leżak, parasol, namiot plażowy i dmuchany materac. Nie zapomina o turystycznej lodówce do chłodzenia napojów, taszczy zabawki dla dziecka, książkę, gazetę, krzyżówki i całą masę ubrań na zmianę. 

Suseł

Kładzie się na kocu lub ręczniku i zapada w sen. Od czasu do czasu przekręca się z brzucha na plecy, żeby uniknąć poparzeń słonecznych, jednak często jest to jego jedyna aktywność na plaży. Zwykle to jego towarzysze muszą go budzić i przypominać o zmianie pozycji, zdarza się jednak, że jest już za późno i po kilku godzinach plażowania ma poważne poparzenia słoneczne. 

Obserwator i komentator

Rozsiada się wygodnie na kocu lub leżaku i rozgląda po najbliższej okolicy. Komentuje do towarzyszy, kto ma jaki parawan, jak wygląda w kostiumie, co robią bawiące się nieopodal dzieci. Nie ujdzie jego uwadze nawet to, które piwo otwiera człowiek leżący na sąsiednim kocu, ale też dostarcza najbliższemu otoczeniu informacji o tym, co właśnie przeczytał lub zobaczył na Twitterze, lub Facebooku.

Muzykant

Pojawia się na plaży z bezprzewodowym głośnikiem i swoją playlistą raczy wszystkich wokół. Może to być zarówno Disco Polo, jak i hity Maanam, czy przeboje Budki Suflera. Niektórzy plażowi muzykanci są zwolennikami angielskojęzycznych utworów i elektronicznych brzmień. Czasem muzykanci są pod wpływem alkoholu, więc ludzie z reguły nie zwracają im uwagi z obawy przed utarczką słowną, więc gdy głośnik w końcu się wyładuje, najbliższa okolica oddycha z ulgą.

Więcej o: