Jak prać buty w pralce? Wypróbuj 4 proste korki. Dzięki nim będą czyste jak nowe

Buty są wyjątkowo narażone na różnego rodzaju zabrudzenia, ponieważ mają bezpośredni kontakt z podłożem. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymać je w czystości. Jak prać buty w pralce, by nie uległy zniszczeniu i znów wyglądały jak nowe?

Pranie butów w pralce pozwala na szybkie i w większości przypadków bezproblemowe oczyszczenie ich z zabrudzeń i zacieków. Nic więc dziwnego, ze tak wiele osób się na to decyduje. Na co zwrócić uwagę, by w trakcie prania nie zniszczyć obuwia, oraz jakie modele się do tego nie nadają?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Jakich butów lepiej nie prać w pralce? Najpierw sprawdź metkę

Zanim wrzucisz buty do pralki, sprawdź metkę, na której producent z pewnością umieścił zapis o tym, czy posiadany przez ciebie model nadaje się do prania. Jeśli wypierzesz buty, na których nie ma takiej informacji, a ulegną zniszczeniu, możesz spodziewać się odmowy przyjęcia ich na gwarancję. Niemniej jednak w większości szytych butów sportowych, trampek oraz tenisówek nie powinno być problemu. Z kolei buty:

 • zamszowe,
 • skórzane,
 • na obcasie,
 • klapki, sandały,
 • espadryle,
 • z membraną czy ozdobnymi elementami,
 • klejone,

po praniu mogą stracić swoje właściwości, odkształcić się bądź ulec zniszczeniu, dlatego w ich przypadku lepiej nie ryzykować. W jaki sposób wyczyścić pozostałe obuwie?

Jak prać buty w pralce? O tych czynnościach nie zapomnij

Zanim włożysz buty do pralki, zastosuj kilka trików, nie zapomnij o kilku drobiazgach. Przede wszystkim oczyść je z piasku, błota, liści i innych tego typu zabrudzeń. Oprócz tego wyjmij sznurówki oraz jeśli masz taką możliwość także wkładkę. Te dwa elementy należy prać osobno, najlepiej ręcznie, dzięki czemu długo będą ci służyć.

Jak prać buty w pralce, by się nie zniszczyły? Kluczowa jest temperatura oraz obroty

Sprytnym trikiem na bezpieczne pranie butów w pralce podzielił się tiktokowy twórca o nazwie prof_renow. Na czym polega jego sprawdzony sposób?

 1. Włóż buty do woreczków na bieliznę (lub np. poszewki), by zapobiec ich zniszczeniu.
 2. Wrzuć je do pralki i zalej płynem do prania. Używaj tylko delikatnych detergentów, najlepiej płynów.
 3. Dorzuć pozostałe woreczki, poszewki czy ręczniki, by obuwie nie obijało się w bębnie.
 4. Ustaw program urządzenia na ok. godzinę, 30 stopni oraz 600 obrotów i uruchom pranie. Im niższa temperatura oraz mniejsze obroty, tym mniejsze ryzyko, że coś się stanie.

Po praniu nie zapomnij o odpowiednim suszeniu butów. Odstaw je w miejsce, gdzie panuje temperatura pokojowa i pozwól wyschnąć w naturalny sposób. Możesz wypchać wnętrze zwiniętymi gazetami, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że się nie odkształcą. Nie używaj suszarki, oraz nie wystawiaj ich na słońce.

Więcej o: