Liście pomidorów żółkną? Ta choroba może zmarnować całe uprawy! Uratujesz je jednym produktem

Początkujący ogrodnicy często decydują się na to, by zacząć przygodę z hodowaniem warzyw od pomidorów. Wiele osób ma je też na balkonach lub tarasach, ponieważ są stosunkowo łatwe w uprawie. Co jednak zrobić, gdy zauważymy, że liście pomidorów żółkną? Może być to niepokojący objaw.

Gdy tylko spostrzeżesz, że liście twoich pomidorów zaczynają żółknąć, od razu zacznij działać. Może to być objaw, który potrafi zniszczyć całe uprawy w kilka dni. Jeśli chcesz temu zaradzić, przygotuj domowy oprysk. Co może być przyczyną żółknięcia i jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego liście pomidorów żółkną? Przyczyn może być kilka

Najpopularniejszym powodem, przez który liście pomidorów zaczynają żółknąć, jest nieodpowiednie podlewanie krzaków. Gdy w robimy to zbyt obficie, możemy doprowadzić do tego, że roślina będzie bardziej podatna na choroby grzybowe. Podobny objaw możemy zauważyć, kiedy znacznie przesuszymy glebę. Jeśli jednak wiesz, że to nie podlewanie jest powodem, przez który liście rośliny żółkną, to znak, iż prawdopodobnie została zaatakowana przez chorobę grzybową, z którą trzeba walczyć od razu. Jeśli tego nie zrobisz, uprawy zmarnują się nawet w kilka dni.

Jak często podlewać pomidory i co zrobić, gdy zaatakuje je choroba? O tym musisz pamiętać

Gdy powodem żółknięcia liści jest nieodpowiednie podlewanie pomidorów, zmień nawyki, a szybko zobaczysz poprawę. Jeśli twoje krzaki posadzone są w piaszczystej glebie, wymagają codziennego podlewania, a gdy znajdują się w gliniastej i ciężkiej, wystarczy nawadniać je co trzy dni. Pamiętaj jednak, żeby codziennie sprawdzać stan ziemi. Jeśli przeschnie, możesz nawodnić pomidory.

Jeśli jednak przyczyną żółknięcia liści jest atak choroby grzybowej, to musisz działać natychmiast. Przygotuj domowy oprysk z sody oczyszczonej, który może uratować twoje uprawy od zmarnowania. Łyżeczkę sody oczyszczonej i pół łyżeczki płynnego szarego mydła zmieszaj z litrem ciepłej wody. Gdy mieszanka ostygnie, przelej ją do opryskiwacza, by obficie nałożyć ją na liście zaatakowane chorobą grzybową. Preparat aplikuj wczesnym rankiem lub późnym popołudniem przez kilka dni.

Więcej o: