Podczas spaceru w lesie warto zabrać ze sobą do domu kilka szyszek, bo mogą okazać się one pomocne w pielęgnacji roślin. Chociaż pomysł wydaje się oryginalny, naprawdę działa. Wystarczy wetknąć szyszkę do doniczki i ją obserwować.
Latem rośliny doniczkowe są narażone na przesuszenie lub na przelanie. Jak rozpoznać, czy kwiat ma za dużo, czy za mało wody? Kiedy roślina jest wysuszona, jej liście żółkną, marszczą się i brązowieją. Z czasem zaczynają się zwijać, a nawet odpadają. Nadmiar wilgoci objawia się zaś żółknięciem końcówek liści oraz plamami w rejonie nerwu. Przelana roślina ma liście miękkie, a w dotyku sprawiają wrażenie mięsistych oraz "wodnych". Jeśli nie jesteś pewna, kiedy należy podlać kwiaty doniczkowe, z pomocą przyjdzie ci trik z sosnową szyszką.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Trik z szyszką okazuje się niezwykle przydatny, jeśli mamy problem z określeniem tego, czy nasze rośliny potrzebują wody. Zbierz w lesie kilka szyszek, odłóż je na ściereczkę, aby pozbyć się owadów, które mogą się w nich ukrywać, a następnie powkładaj je w ziemię w doniczce. Na czym polega ten sprytny sposób? Otóż dzięki naturalnym odruchom szyszki zaobserwujemy, czy ziemia w doniczce jest wilgotna, czy przesuszona. Gdy jest za dużo wody, łuski szyszki się zamkną, a gdy jest zbyt sucho, będą otwarte. To świetny i naturalny sposób na kontrolowanie kondycji roślin. Szyszka podpowie opiekunowi kwiatów, czy powinien je podlać, czy jeszcze chwilę zaczekać.