Uważaj, to nie ćmy! Przeczyść odpływ domowym preparatem. W mig pozbędziesz się szkodników

Ćmianki wyglądem przypominają małe ćmy. Najczęściej można je spotkać w odpływach, bo uwielbiają wilgoć i żywią się resztkami jedzenia. Zauważyłaś owady w swojej kuchni? Pewien domowy patent pomoże ci się ich pozbyć.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Ćmianki to muchy o jasnobrązowym kolorze. Mają zaokrąglone, owłosione skrzydła, które są ich znakiem rozpoznawczym. Jeśli w kuchennym zlewie zauważyłaś robaki wychodzące z odpływu, najprawdopodobniej są to larwy ćmianek. Wilgotne otoczenie i resztki jedzenia w zlewie sprzyjają rozwojowi larw i przepoczwarzeniu się robaków w dorosłe osobniki. Jak wypędzić je z naszej kuchni? Będą ci potrzebne dwie rzeczy.

Zobacz wideo Sposób na uciążliwe muchy? Potrzebne są woda i monety

Ćmianki w domu. Lubią wilgoć i resztki żywności

Szkodniki wlatują do mieszkania przez otwarte okna. Wabi je zapalone światło wieczorem i resztki żywności. Z tego powodu najchętniej osiadają w kuchennym albo łazienkowym odpływie. Mogą przenosić choroby i bakterie, np. E. coli albo papatasi. Jeśli nie chcesz, żeby owady pojawiły się w twoim domu, regularnie wyrzucaj śmieci i dbaj o czystość kosza. Nie pozwól, żeby w zlewie zalegały brudne talerze i resztki jedzenia. Usuń też wszelkie pęknięcia i szpary w zlewach i wannach, bo to dla ćmianek idealne miejsca do złożenia larw.

Jak pozbyć się ćmianek z odpływu? Wlej to do zlewu

Gdy w mieszkaniu pojawiły się ćmianki, od razu zacznij działać. W pierwszej kolejności oczyść każdy odpływ w domu. Zalej szklankę do połowy wrzącą wodą. Do tego dodaj 125 ml octu spirytusowego i wymieszaj. Wlej mieszankę do odpływu. Zlikwiduje ona gniazdo szkodników i dokładnie przeczyści odpływ. Ocet możesz też zastąpić środkiem do czyszczenia toalet. Oprócz tego warto zrobić pułapkę na ćmianki. Do miski z wodą wlej kilka kropel płynu do naczyń, łyżeczkę cukru i dwie łyżki octu jabłkowego. Pozostaw naczynie na kilka dni w pobliżu odpływu. Słodka mieszanka przyciągnie ćmianki, które zwabione zapachem wpadną do miski.

Więcej o: