Wielkie zmiany w dowodach osobistych tuż-tuż. 14 lipca w życie wchodzi rewolucyjna ustawa

Aplikacja mObywatel zastępuje portfel i oferuje mobilne wersje dokumentów. Jeśli ją posiadasz, od 14 lipca nie będziesz musiała już nosić dowodu osobistego. Ten elektroniczny będzie traktowany na równi z tradycyjnym.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Aplikacja mObywatel w wersji 2.0 niesie ze sobą szereg zmian. Jedną z nich jest mDowód, czyli cyfrowa wersja dowodu osobistego. Funkcja będzie dostępna od 14 lipca 2023 roku. Do tej pory elektroniczny dowód nie był uznawany w wielu miejscach, ale teraz ma się to zmienić. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, według której mDowód ma być traktowany na równi jak tradycyjny, plastikowy dokument.

Zobacz wideo Paszport i dowód dla dziecka - jak wyrobić?

mDowód. Kiedy nie będzie można go użyć?

Elektroniczny dowód osobisty to prawdziwa rewolucja w przepisach i duże ułatwienie. Nie będzie można z niego skorzystać tylko w dwóch przypadkach: podczas składania wniosku o nowy dowód oraz podczas podróży do kraju, w którym nie jest wymagany paszport. Dla użytkowników systemu Android nowa wersja aplikacji mObywatel pojawi się w Sklepie Play, a dla posiadaczy iPhone'ów w App Store.

Chociaż funkcja będzie dostępna od 14 lipca, banki dopiero zaczynają przygotowywać się do jej wprowadzenia. Niewykluczone, że w tych instytucjach mDowód zacznie być honorowany dopiero od września.

Aplikacja mObywatel. Co jeszcze się zmieni?

Oprócz cyfrowego dowodu osobistego w mObywatel pojawi się też kilka nowych funkcji. Będzie można skorzystać z opcji zgłoszenia naruszenia środowiskowego, czyli np. porzuconych śmieci. Rozpatrywaniem takich zgłoszeń będzie się zajmować Główny Inspektorat Środowiska. Pojawi się opcja "bezpieczny autobus", czyli możliwość sprawdzenia, czy autobus zamówiony na wycieczkę ma ważne wszystkie dokumenty. Dodatkowo w aplikacji znajduje się mLegitymacja szkolna/studencka, legitymacja osoby niepełnosprawnej, eRecepta czy Karta Dużej Rodziny.

Więcej o: