Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 r.? Wybierz ten termin. Świadczenie będzie wyższe

W lutym na emeryturę przeszła rekordowa liczba seniorów. Wszystko ze względu na wyjątkowo korzystną waloryzację oraz "trzynastki". Kiedy najlepiej złożyć wniosek w przyszłym roku? Warto wziąć pod uwagę zwłaszcza jeden termin.

Choć w teorii na wysokość emerytury powinien mieć wpływ głównie zebrany kapitał, w praktyce sprawa jest bardziej skomplikowana. Na wysokość przyznanego świadczenia ma wpływ także dzień złożenia wniosku, waloryzacja czy tablice dalszego trwania życia. Biorąc to wszystko pod uwagę, kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Rekordowa liczba wniosków. Tyle osób przeszło na emeryturę na początku tego roku

W tym roku seniorzy mogli liczyć nie tylko na rekordową waloryzację świadczeń, która wyniosła 14,8 proc., ale również dodatkowy zastrzyk pieniędzy w postaci "trzynastki". To jednak nie wszystko, gdyż niebawem konta niektórych zasili także "czternastka". Nic dziwnego, że tak wiele osób zdecydowało się przejść na emeryturę już w lutym. Dzięki temu udało im się załapać na podwyżkę oraz dodatkowe świadczenia. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych aż 87 tysięcy osób złożyło wtedy wnioski, co daje niemal 25 tysięcy więcej niż w 2022.

Ile może wynieść marcowa waloryzacja? Szacunki

Ponieważ obecnie inflacja spada, najprawdopodobniej nie ma co liczyć na równie wysokie i rekordowe podwyżki także w przyszłym roku. Tym bardziej że tendencja spadkowa ma się utrzymywać. Z tego powodu, wedle szacunków marcowa waloryzacja może wynieść ok. 13,94 proc., jednak dokładną liczbę poznamy na początku roku. Co istotne, należy pamiętać, że spadek inflacji nie jest równoznaczny ze spadkiem cen w sklepach. Po prostu będą drożeć wolniej.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2024 roku? Przewidywane są dwa terminy

Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej przejść na emeryturę. Okazuje się, że po raz kolejny najbardziej opłacalnym miesiącem będzie początek roku. - Najkorzystniejsze będzie przejście na emeryturę do końca lutego lub ewentualnie wydłużenie pracy i przejście na świadczenie od lipca — przekonuje Łukasz Kozłowski, członek Rady nadzorczej ZUS oraz główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich cytowany przez businessinsider.com.pl. W ten sposób senior załapie się jeszcze na wciąż korzystne tablice dalszego trwania życia (choć już nie tak bardzo jak w 2022 roku), waloryzację świadczeń, a także 13. emeryturę.

Więcej o: