Oprysk na ogórki od zarazy? Zastosuj domowy środek z 3 składników. Najgorsze choroby wymiękną

Ogórki uprawiane w przydomowych ogródkach są narażone na różnego rodzaju choroby. Z tego powodu warto zadbać o zdrowie warzyw. Co zrobić, aby dały zdrowy i bujny plon? Poznaj naturalny oprysk na ogórki od zarazy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najczęściej rozprzestrzeniająca się choroba ogórków przejawia się poprzez zmiany w kolorze liści upraw. Gdy tylko zobaczysz pierwsze niepokojące oznaki, od razu postaraj się im pomóc. Wystarczy, że skorzystasz z kilku domowych trików, a wyhodujesz zdrowe i pyszne warzywa.

Zobacz wideo Sposób na ogórki małosolne z torebki foliowej

Czym podlewać ogórki, żeby bujnie wyrosły? Poznaj przepis na domowy nawóz

Naturalne nawozy to podstawa w uprawie ogórków. Preparaty nie tylko zapewnią im niezbędne do rozwoju składniki, ale i wzmocnią zdrowie warzyw. Jednym z najlepszych domowych środków tego rodzaju jest gnojówka z pokrzywy. Przygotowując miksturę, zadbasz o ogród i oczyścisz go z niechcianych chwastów. 

Dlaczego warto użyć pokrzywy do nawożenia ogórków? Roślina jest bogata w kwas mlekowy i flawonoidy, które są przydatne przy uprawie warzyw. Co więcej, chwast zawiera także wiele witamin (m.in. C, K i B) oraz składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń, magnes, czy krzem. Dodatkowo, przygotowanie gnojówki jest naprawdę proste. Wystarczy, że zbierzesz młode pędy rośliny i potniesz je na drobne kawałki. Następnie przełóż je do sporego pojemnika i zalej wodą. Pamiętaj, że na każdy kilogram pokrzywy przypada 10 litrów płynu. Tak przygotowany nawóz odstaw w ciemne miejsce na co najmniej 2 tygodnie. Nie zapomnij, żeby codziennie przemieszać preparat. Po tym czasie podlej uprawy.  Pamiętaj, żeby rozcieńczyć roztwór wodą (w stosunku 1:10). Wykonuj ten zabieg raz na kilkanaście dni.

Oprysk na ogórki od zarazy. Powstrzymaj choroby atakujące warzywa w naturalny sposób

Jak ochronić ogórki przed chorobami i grzybami? W tym celu warto przygotować sprawdzony oprysk z drożdży. Po prostu rozpuść 100 gramów świeżych drożdży piekarskich w 10 litrach ciepłej wody oraz dodaj kilka łyżeczek cukru i dokładnie wymieszaj. Całość przelej do butelki ze spryskiwaczem. Dokładnie spryskaj ogórki. Zabieg można wykonywać prewencyjnie, ale sprawdzi się także w walce z zarażonymi uprawami. Podobny efekt można uzyskać poprzez użycie suszonych drożdży. Sposób przygotowania  takiego specyfiku zaprezentował tiktoker o nicku blackaderios2.

Mężczyzna na początku rozpuszcza dwie paczki suszonych drożdży w słoiku z letnią wodą, dodając w międzyczasie łyżeczkę cukru. Następnie rozcieńcza roztwór, przyjmując, że na każde 10 g drożdży przypada litr płynu. Według relacji widzów, oprysk przygotowany w ten sposób jest niezwykle skuteczny.

Potwierdzam, to prawda - warzywa i kwiaty doniczkowe czy ogrodowe rosną zdrowo i szybko
Działa to, bo próbowałam w zeszłym roku
Potwierdzam, działa też na truskawki
Więcej o: