Zamiast kupować drogie płyny, wykonał domowy oprysk. Szybko rozprawił się ze stonką ziemniaczaną

Stonka ziemniaczana to niechciany gość na uprawach ziemniaków. Jak się jej pozbyć? Okazuje się, że zamiast sięgać po chemiczne preparaty, oprysk możesz wykonać w domowym zaciszu.

Jak stonka niszczy rośliny? Szkodnik ten uwielbia, gdy na zewnątrz panuje ponad 15 stopni Celsjusza, dlatego najczęściej pojawia się latem. Składa jaja na spodzie liści, lecz uprawy niszczą nie tylko dorosłe osobniki, które żerują na liściach, ale także larwy. Podpowiadamy, jak wykonać skuteczny domowy oprysk na stonkę, dzięki któremu pozbędziesz się jej raz na zawsze. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Z czego zrobić oprysk na stonkę ziemniaczaną? Z pomocą przyjdzie ci niezawodna soda oczyszczona

Oprysk z sody oczyszczonej pomaga nie tylko na stonkę ziemniaczaną, ale także na inne szkodniki, jak mączliki, mszyce, czy roztocza. Jest bezpieczny dla roślin i ekologiczny, więc nie zaszkodzi uprawom. Możemy pryskać nim ziemniaki, pomidory i inne warzywa uprawne.

Jak widzimy na tiktokowym profilu Sportzdrowie8481 wystarczy do litra wody dodać łyżeczkę sody i dwie łyżeczki oleju. Całość mieszamy, a następnie pryskamy rośliny. Zabieg powtarzamy co 3-4 dni, aby pozbyć się szkodników.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak ochronić uprawy przed szkodnikami? Przygotuj gnojówkę z pokrzywy

Innym sposobem na stonkę ziemniaczaną jest przygotowanie gnojówki z pokrzywy. Potrzebujemy kilogram pokrzyw pociętych na mniejsze części, 10 litrów wody oraz beczkę. Oba składniki umieszczamy w pojemniku i przykrywamy siatką albo gazą, aby muchy nie dostały się do środka. Odstawiamy na dwa tygodnie, a gdy zniknie piana, oznacza to, że mieszanka jest gotowa do użycia. Rozcieńczamy ją z wodą w proporcji 1:20 i podlewamy rośliny.

Więcej o: