To najlepszy oprysk na czereśnie. Stosuj regularnie. Już nigdy nie zbierzesz robaczywych owoców

Czereśnie to niewątpliwie jeden z najpyszniejszych i najzdrowszych smaków lata. Co zrobić, aby coroczne plony zawsze były obfite i wolne od robaków? Pomoże ci w tym naturalny i ekologiczny oprysk, który zrobisz sama. Czego będziesz potrzebować?

Czereśnie to smaczne i zdrowe owoce. Niestety, sezon na nie jest wyjątkowo krótki, gdyż trwa zazwyczaj od czerwca do lipca, dlatego warto się nimi nacieszyć. Jak dbać o drzewka, by co roku uginały się od soczystych owoców? Przede wszystkim nie zapomnij o chronieniu ich przed chorobami i szkodnikami. Pomoże ci w tym naturalny oprysk.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Dlaczego należy pryskać czereśnie? Prosty sposób na brak robali w owocach

Jeśli w swoim ogrodzie masz czereśnię i chcesz cieszyć się corocznymi, obfitymi zbiorami, nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu drzewek. W przeciwnym wypadku zaatakują je choroby oraz szkodniki, które skutecznie zniszczą plony. Mowa przede wszystkim o nasionnicy trześniówce odpowiedzialnej za robaczywienie owoców oraz mszycach, które z kolei powodują hamowanie wzrostu liści i zasychanie młodych pędów. Jak się przed nimi chronić?

Kiedy pryskać czereśnie? Kolejny termin coraz bliżej

Czereśnia kwitnie od kwietnia do maja. Jej gałęzie pokrywają drobne, białe kwiatuszki, które później zmieniają się w soczyste owoce. By zbiory były wyjątkowo obfite, pamiętaj o regularnym pryskaniu drzewek, które najlepiej przeprowadzać tuż po kwitnieniu. Zapobiegawczo powtórz je trzykrotnie w odstępnie co 14 dni. Z kolei jeśli zauważysz objawy choroby bądź obecności szkodników zwiększ częstotliwość i wykonuj je co 7 dni. Ponowne pryskanie należy powtórzyć po zbiorach w sierpniu i późną jesienią, gdy opadną liście, a później przed kwitnieniem. W ten sposób uchronisz drzewka przed parchem i rakiem bakteryjnym. Co istotne, nie potrzebujesz do tego chemicznych produktów. Domowy oprysk zrobisz sama.

Podwójny oprysk na czereśnie. Zrobisz go samodzielnie w domu

Naturalny i w pełni ekologiczny oprysk na czereśnie zrobisz z cebuli oraz czosnku. 200 g cebuli pokrój w grubsze plastry, włóż do wiadra, zalej ok. 10 litrami wody i odstaw w ciemne miejsce. W drugim wiadrze to samo zrób z 200 g czosnku. Po pięciu dniach domowe opryski będą gotowe. Nie mieszaj ich ze sobą, tylko stosuj naprzemiennie. Pozbędziesz się nie tylko nasionnicy, ale także mszyc, przędziorek i innych szkodników, a przy tym uchronisz drzewko przed pleśnią i innymi chorobami.

Więcej o: