Lilie to kwiaty, które do Europy przywędrowały prosto z Chin oraz Japonii. Są nie tylko piękne, ale również różnorodne, gdyż występują w ponad 100 gatunkach i kilu tys. odmianach. W Polsce najczęściej spotykamy lilie azjatyckie, które są nie tylko stosunkowo proste w pielęgnacji, ale również ich kwiaty mają piękne kolory (białe, pomarańczowe, żółte, różowe, a nawet czarne). Jak o nie dbać, by zachwycały wyglądem?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Lilie należy zasadzić od razu po zakupie świeżych i niewysuszonych nasion. W przypadku odmian odpornych na niską temperaturę zrób to w kwietniu lub maju, natomiast przy pozostałych najlepszym terminem jest wrzesień lub październik (lilię azjatycką sadź pod koniec kwietnia lub od 15 września do 15 października). Wybierz miejsce ciepłe, słoneczne lub lekko zacienione oraz osłonięte od wiatru. Gleba powinna być zdecydowanie przepuszczalna, żyzna i bogata w próchnicę.
Lilie są stosunkowo wybredne w kwestii podlewania. Nie lubią zarówno przesuszenia, jak i nadmiaru wody, dlatego najlepiej nawadniać je często, ale umiarkowanie. Wymagają również regularnego nawożenia, od wiosny do początku lata. Lilie azjatyckie powinno nawozić się co dwa tygodnie w kwietniu, maju i czerwcu aż do zakwitnięcia, chyba że zasadziłaś je wiosną. Wtedy zrezygnuj z pierwszego terminu. Wybierz produkty ubogie w azot, ale bogate w potas. Sprawdzi się m.in. domowy nawóz ze skórek od bananów. Pokrój je na kawałki, włóż do słoika i zalej gorącą wodą. Odstaw na 24 godziny, a po tym czasie gotowym roztworem możesz podlać kwiaty. Oprócz tego, gdy lilia przekwitnie, warto usuwać jej kwiatostany. Dzięki temu w kolejnym sezonie zakwitnie jeszcze piękniej.
Jeśli lilia nie kwitnie, możliwe, że została zaatakowana przez szkodnika o nazwie komar liliowiec. Jego larwy zjadają pąki rośliny. Oprócz tego warto przyjrzeć się również stosowanej pielęgnacji oraz stanowisku. Lilia nie zakwitnie w miejscu, gdzie została zasadzona dość gęsto, albo panuje cień. Poza tym jest wrażliwa na brak składników odżywczych i nieodpowiednie podlewanie. Jeśli będziesz robić to zbyt rzadko, jej liście zrobią się żółte i uschną. Powodem może być też nawożenie zbyt dużą lub zerową ilością azotu oraz niedoborem żelaza.