Parkowanie gości za szlabanem to plaga. Czy straż miejska może wystawić mandat na osiedlu zamkniętym?

Miejsca parkingowe na osiedlach to bez dwóch zdań "towar deficytowy". Czy goście mieszkańców mogą się na nich zatrzymywać? W niektórych przypadkach grożą za to spore mandaty. Poznaj obowiązujące przepisy i dowiedz się, kiedy narażasz się na grzywnę.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czy za zaparkowanie na miejscu odgrodzonym szlabanem grozi nam mandat? Co z parkingami "tylko dla mieszkańców"? W wielu przypadkach przestrzeń wygospodarowana dla lokatorów danej spółdzielni zajmowana jest przez gości innych rezydentów. Poznaj przepisy i dowiedz się, czy takie zachowanie można otrzymać grzywnę.

Zobacz wideo Drift na parkingu zakończony uderzeniem w drzewo i mandatem w wysokości 5000 zł

Parking "tylko dla mieszkańców" musi mieć specjalne oznaczenie. W jakich przypadkach grozi kara?

Na wielu osiedlach można zauważyć tabliczki z napisem "Tylko dla mieszkańców" wykonane przez lokatorów osiedla. Czy parkując w tym miejscu, narażamy się na kary finansowe? Otóż żaden przepis nie przewiduje odpowiedzialności karnej za zatrzymanie się w tak oznaczonym punkcie. Sprawa ma się jednak nieco inaczej w przypadku znaków umieszczonych i wydanych przez zarządcę drogi. W tej sytuacji należy uznać je za prawomocne znaki drogowe. Za ich nieprzestrzeganie należy spodziewać się mandatu opiewającego na 100 złotych.

Co więcej, miejsca parkingowe muszą być również wyrysowane za pomocą białych linii. W takich sytuacjach lokatorzy danego osiedla mogą wezwać straż miejską lub policję, które wyegzekwują usunięcie pojazdu zajmującego powierzchnię parkingową. Mandaty dla osób mieszkających poza spółdzielnia, obowiązują w przypadkach, w których zarządca parkingu ustali konkretną stawkę za postój. 

Czy parkowanie za szlabanem jest dozwolone? Poznaj przepisy

Aby szlaban odgradzający parking dla mieszkańców od drogi został uznany za znak drogowy, musi posiadać odpowiednie oznaczenie. Jest nim najczęściej tabliczka informująca o tym, kto może korzystać z parkingu. Komendant Krzysztof Nowacki, udzielił odpowiedzi na ten temat w rozmowie z portalem info.elblag.pl. - Jeżeli otrzymamy informacje od administratora osiedla, że ktoś parkuje niezgodnie z regulaminem osiedla, to taka osoba może zostać ukarana mandatem, bo popełnia wykroczenie nie stosując się do znaku - wyjaśnił funkcjonariusz.

Policjant zaznaczył także, że utrzymanie ładu i porządku w kontekście samochodów parkujących w wydzielonej strefie zależy w pełni od administratora osiedla. - My możemy podjąć interwencję, jeśli pojazd utrudnia ruch. Wtedy taki samochód możemy zholować - podkreślał.

Więcej o: