Lubi słońce i przetrwa susze. Niewymagający krzew jest efektowną ozdobą każdego ogrodu

Bukszpan jest piękną rośliną, która cieszy się sporą popularnością. Co istotne, nie ma zbyt wielu wymagań uprawie i sprawdzi się nawet dla początkujących ogrodników. Sprawdź, jak dbać o bukszpan i jak pozbyć się groźnej ćmy bukszpanowej.

Bukszpan jest wdzięcznym krzewem, który dzięki regularnej budowie pięknie prezentuje się w ogrodzie i może zostać uformowany na żywopłot. Można też uprawiać go w pojemnikach. Okazuje się, że uprawa jest banalnie prosta. Sprawdź, jak pielęgnować bukszpan i jak pozbyć się szkodników, które najczęściej go atakują.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jakie warunki lubi bukszpan? Nie ma wielu wymagań

Bukszpan zawiera szkodliwe alkaloidy, dlatego należy do roślin trujących. Roślina szybko się rozrasta i dobrze czuje się na stanowisku słonecznym i lekko zacienionym, ale przetrwa również w cieniu. Stanowisko powinno być ciche i delikatnie wilgotne, ale nie podmokłe. Bukszpan nie lubi obfitego podlewania, które z czasem może doprowadzić do gnicia korzeni, dlatego należy robić to z umiarem, jednak regularnie. Należy podlewać bezpośrednio grunt i nie moczyć bez potrzeby liści.

Krzewy bukszpanu mogą rozwinąć się praktycznie w każdym rodzaju ziemi, jednak najlepiej czują się w glebie gliniastej i przepuszczalnej, o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym (najlepiej o pH 6,5–7,0). Dzięki temu przetrwają suszę.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowym sposobem? Przygotuj domowy oprysk z dwóch składników

Od kilku lat nowym wrogiem bukszpanu, który jest w stanie całkowicie go unicestwić, jest ćma bukszpanowa. Choć dorosłe osobniki nie stanowią zagrożenia, gąsienice są żarłoczne i żerują na liściach i pędach, tworząc pajęczyny okalające krzewy. Jeśli nie podejmiemy odpowiednio szybkich działań, z czasem dojdzie do całkowitego zniszczenia bukszpanu.

Okazuje się, że w walce z ćmą bukszpanową sprawdzi się domowy oprysk, który możesz przygotować samodzielnie. Jak go zrobić?

  1. Zetrzyj na tarce około 100 g szarego mydła.
  2. Rozpuść produkt w 5 l gorącej wody.
  3. Poczekaj, aż mieszanka się ostudzi i przelej ją do butelki z atomizerem.
  4. Spryskuj regularnie bukszpan już w momencie zauważenia pierwszych gąsienic.
Więcej o: