Co posadzić pod tujami? Postaw na te rośliny. Żywopłot będzie rósł gęsto i zielono

Tuje inaczej nazywane są żywotnikami i są jednymi z najpopularniejszych roślin w polskich ogrodach. Podpowiadamy, co posadzić obok tui, aby stanowiły piękne tło pod inne rośliny oraz jakich roślin lepiej unikać, aby nie zaszkodziły naszemu żywopłotowi.

Tuje sadzone są najczęściej na żywopłoty. To rośliny ozdobne, które dorastają nawet do 2,5 metra wysokości i stanowią świetną ochronę przed wścibskimi oczami sąsiadów, czy przechodniów. Co posadzić pod tujami, aby nasz ogród wyglądał jeszcze piękniej?

Zobacz wideo Świerki w walce z ociepleniem klimatu

Czego nie lubią tuje? Zadbaj o odpowiednią glebę i stanowisko

Tuje to rośliny iglaste pochodzące z Azji oraz Ameryki Północnej. Możemy je sadzić niemal przez cały sezon — połowy kwietnia do połowy października. Najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych i słonecznych na glebie przepuszczalnej, żyznej i lekko wilgotnej. Pamiętajmy, że tuje nie przepadają za przesadzaniem i po zmianie miejsca nie zawsze mogą się przyjąć, więc wybierając stanowisko dla tui, należy wybrać takie, aby została tam na stałe. Wymagają również przycinania. Robimy to trzy razy do roku — na przełomie marca i kwietnia skracamy pędy o 1/3 długości, podobnie podczas letniego cięcia w okolicach czerwca. Ostatni raz podcinamy w sierpniu o 1-2 cm.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Co posadzić pod tujami? Jakich roślin lepiej unikać? 

Pod tujami najlepiej posadzić rośliny, które dobrze czują się na podobnym podłożu i stanowiskach. Dobrymi sąsiadami dla tui są rododendrony, hortensje, trawy ozdobne, róże rabatowe i wiciokrzewy. Świetnie sprawdzą się również cyprysy, ostrokrzewy, jałowce, berberysy i małe odmiany świerków. Pod tujami nie warto sadzić roślin, które mają inne wymagania glebowe. Lawenda, bukszpan, cis, juka, czy fiołki alpejskie z pewnością nie dogadają się z żywotnikami, a posadzenie ich w pobliżu grozi zmarnowaniem roślin.

Więcej o: