Ulga dla seniora 2023. Masz skończone 75 lat? Za te usługi nie zapłacisz nawet złotówki!

Seniorzy i seniorki w wielu przypadkach mogą liczyć na atrakcyjne zniżki w różnych miejscach. Taniej podróżują, mniej zapłacą za bilety do kin lub teatrów, a gdy ukończą 75 lat, w niektórych przypadkach nie zapłacą nawet złotówki. Jaka obowiązuje ulga dla seniora? 2023 rok pełen jest zniżek.

W 2023 roku seniorzy po 75. roku życia mogą liczyć na liczne ulgi. W niektórych miastach nic nie zapłacą za przejazdy komunikacją miejską, a w wielu kinach, teatrach lub operach otrzymają zniżki na bilety. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach nie wydadzą nawet złotówki. Na jakie ulgi mogą liczyć seniorzy i seniorki, którzy ukończyli 75 lat? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Pani Janina zdradza przepis na szczęśliwe małżeństwo: Nie wolno się przeciwstawiać, a najpiękniejsze jest to, żeby małżeństwo się szanowało

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ulga dla seniora 2023. Za to nie zapłacisz, jeśli masz ukończone 75 lat

Na jakie ulgi mogą liczyć seniorki oraz seniorzy, którzy mają skończone 75 lat? Przede wszystkim takie osoby są zwolnione z opłat za abonament RTV. Nie zapłacą za niego ani grosza bez względu na próg dochodowy. To jednak niejedyna ulga. Jeśli seniorka jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce, nie zapłaci również za niektóre leki przepisane przez lekarza w ramach programu leki 75+. Dotyczy to także oczywiście seniorów. Jeśli dany lek znajduje się na liście udostępnionej na stronie Ministerstwa Zdrowia, emeryt lub emerytka nie będą musieli za niego zapłacić. Obecnie w bazie znajduje się aż 2037 leków, za które nie jest pobierana żadna opłata. 

Nie tylko zniżki dla seniorek i seniorów 75 plus. Mogą też liczyć na dodatkową gotówkę

Seniorki i seniorzy, którzy mają 75 lat lub więcej mogą skorzystać nie tylko z licznych zniżek. Gdy osiągną ten wiek, otrzymają bonusową gotówkę w ramach zasiłku pielęgnacyjnego. Jego wysokość wynosi 215,84 zł miesięcznie i jest przyznawany z urzędu, gdy senior skończy 75 lat. Nie trzeba wówczas składać żadnych wniosków. Dodatkowe pieniądze trafią do uprawnionych seniorek i seniorów wraz z pobieranym świadczeniem. Wyjątkiem są tylko osoby, które znajdują się w instytucji zapewniającej całodobową opiekę oraz uprawnione do pobierania dodatku pielęgnacyjnego. 

Więcej o: