Zastanawiając się, co na kleszcze dla psów zastosować, warto dobrze przemyśleć swój wybór, by idealnie dopasować specyfik do potrzeb naszego pupila. Preparaty na kleszcze występują bowiem w różnych formach: tabletek, kropli, sprayów czy obroży. Różnią się od siebie nie tylko sposobem aplikacji, ale także czasem działania i użytymi substancjami czynnymi. Zanim sięgniemy po konkretny środek, powinniśmy zastanowić się, czy właśnie takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku naszego podopiecznego. Znaczenie ma tutaj wiek i stan zdrowia psiaka, jego nastawienie do zabiegów profilaktycznych, rodzaj sierści czworonoga czy upodobanie do kąpieli. Dobrze też, by wybrany przez nas środek antypasożytniczy działał zarówno na kleszcze, jak i na pchły i wszoły, co pozwoli nam uniknąć dodatkowych niedogodności dla zwierzaka. Najlepszą ochronę zapewnią takie specyfiki, w których zastosowano substancję czynną o działaniu biobójczym, nie są one jednak wskazane dla szczeniąt, psów z alergiami, w podeszłym wieku lub mających problemy zdrowotne. Wówczas do wyboru mamy środki z naturalnymi olejkami eterycznymi, które mają działanie profilaktyczne, odstraszające.
Co na kleszcze dla psów jest najskuteczniejsze? Wysoką skutecznością odznaczają się preparaty o działaniu biobójczym, w których jako substancję czynną zastosowano akarycydy. Jedną z najsilniej działających na kleszcze substancji stosowanych u psów jest permetryna, optymalną ochronę zapewnia także fipronil oraz flumetryna. Skuteczna może okazać się również tabletka z fluralanerem. Nieco inaczej działają specyfiki z dimetikonem – substancja ta wytwarza na skórze zwierzaka lepką powłokę uniemożliwiającą pajęczakom poruszanie się, nie ma natomiast właściwości biobójczych. Warto zwrócić uwagę na czas działania poszczególnych środków, który zależny jest nie tylko od substancji aktywnej, ale i od formy aplikacji. Obroże antykleszczowe na bazie olejków eterycznych odstraszają pasożyty przez 2 do 4 miesięcy, obroże z permetryną to ochrona na około 3 miesiące, obroże z amitrazą chronią przez 4 miesiące, zaś obroże z flumetryną dają ochronę nawet na 6 do 8 miesięcy.
Co zastosować na kleszcza, jeśli jednak nie udało nam się ustrzec pupila przed ukąszeniem? Kluczowe w tej sytuacji będzie jak najszybsze pozbycie się wbitego w skórę pajęczaka. Do usunięcia kleszcza warto użyć pęsety lub specjalnego urządzenia (można je nabyć w każdej aptece). Przed przystąpieniem do usuwania kleszcza należy dokładnie umyć ręce. Pajęczaka trzeba chwycić jak najbliżej skóry i powoli, ale zdecydowanie wyciągnąć ze skóry. Ranę po ukąszeniu należy zdezynfekować. Ponieważ jednak znalezienie kleszcza na skórze psa może być dość trudne, zdecydowanie lepiej jest zapobiegać ugryzieniom z pomocą odpowiednio dobranych preparatów.
Co na kleszcze dla kota będzie skuteczne? Podobnie jak w przypadku ochrony psów, największą skutecznością w walce z kleszczami odznaczają się preparaty biobójcze. Bezpieczne i skuteczne w przypadku kotów będą więc środki z fipronilem i flumetryną, nie wolno natomiast stosować u kotów specyfików z permetryną. Jeśli z jakichś względów nie możemy sięgnąć po środki biobójcze, skuteczny może okazać się preparat z dimetikonem, uniemożliwiający kleszczom poruszanie się po ciele kota. Należy jednak pamiętać, że kontakt zwierzęcia z wodą zmniejszy skuteczność preparatu. Odstraszająco na kleszcze zadziałają natomiast repelenty zawierające w swoim składzie naturalne olejki eteryczne. Z reguły najdłuższą ochronę zapewniają kotom obroże przeciwkleszczowe – należy jednak upewnić się, że zostały one wyposażone w system zabezpieczający kota przed przypadkowym zaczepieniem się o przeszkodę. Krople i spraye aplikuje się kotom zwykle co 4 tygodnie, a jeśli nie mają właściwości wodoodpornych – po każdym kontakcie zwierzaka z wodą. Zwierzętom przewlekle chorym, kociętom, alergikom i kocim seniorom zaleca się środki z dimetikonem lub olejkami eterycznymi.
A co na kleszcze dla dziecka można zastosować? W przypadku niemowląt nie jest możliwe zastosowanie bezpiecznego i skutecznego repelentu, jedyną metodą ochrony maluszka jest stosowanie moskitiery oraz unikanie miejsc, w których łatwo jest złapać kleszcza. U dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia można zastosować repelenty zawierające IR3535 (substancja ta nie wywołuje uczuleń i podrażnień, natomiast może uszkadzać tworzywa sztuczne). Dzieci w wieku od 2 do 12 lat można zabezpieczać repelentami, w których składzie jest ikarydyna (nie wpływa negatywnie na układ nerwowy, nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych, nie niszczy też materiałów syntetycznych). W wyjątkowych sytuacjach można sięgnąć po preparat z DEET w najniższym stężeniu, należy jednak postępować ściśle z zaleceniami producenta i zachować szczególną ostrożność. Substancja ta może bowiem wpływać negatywnie na układ nerwowy, wywoływać miejscowe podrażnienia skóry oraz uszkadzać tworzywa sztuczne. Lepiej więc, by stosować ją u dzieci po 12. roku życia i tylko gdy jest to konieczne. Od 3. roku życia można też sięgać po repelenty z olejkami eterycznymi.
Zobacz też: Co na ślimaki w ogrodzie? Kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się intruzów