Jak wyczyścić stalowe sitko w zlewie? Zrób domową pastę za 1,50 zł. Będzie lśniło jak nowe

Stalowe sitko w zlewie, choć niezwykle praktyczne, bywa wyjątkowo uciążliwe w czyszczeniu. Niemal stały kontakt z wodą oraz resztkami jedzenia sprawia, że pojawiają się na nim zacieki, przebarwienia i biały osad. Jak go usunąć szybko, tanio i skutecznie?

Jak wyczyścić stalowe sitko w kuchennym zlewie, by nie uszkodzić jego powierzchni? Z pomocą przyjdą ci sprawdzone, domowe sposoby. Są nie tylko niedrogie, a przy tym niezawodne. Korzystały z nich nasze mamy oraz babcie. Czego będziesz potrzebować?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Szukasz domowych sposobów na mycie lodówki? Soda oczyszczona i ocet będą twoimi sprzymierzeńcami

Jak wyczyścić stalowe sitko w zlewie? Zacznij od tej czynności

Pierwszym krokiem w przypadku czyszczenia stalowego sitka powinno być przede wszystkim pozbycie się z niego resztek jedzenia, które wcześniej mogłaś przeoczyć. Następnie wypoleruj je z pomocą miękkiej ściereczki z dodatkiem kropli płynu do mycia naczyń, a gdy skończysz, spłucz pianę ciepłą wodą. Z pomocą ścierki nie tylko pozbędziesz się zabrudzeń, ale również nie uszkodzisz powłoki sitka. Z tego powodu lepiej unikać szorowania szczotką czy druciakiem, gdyż w ten sposób możesz sprawić, że powstaną nieestetyczne rysy, w które dodatkowo będzie wchodził brud.

Co na osad i przebarwienia na sitku? Pomoże domowa pasta za 1,50 zł

Stały kontakt z wodą i resztkami jedzenia może sprawić, że sitko zacznie ciemnieć, a na jego powierzchni pojawią się przebarwienia, których nie usuniesz samym płynem do mycia naczyń. Jeśli chcesz się ich pozbyć sięgnij po sprawdzone, niedrogie, kuchenne produkty. Pierwszym z nich jest uniwersalna i niezawodna pasta z sody oczyszczonej. 2 łyżki produktu wymieszaj z odrobiną wody, tak by powstała stosunkowo gęsta, lekko musująca papka. Dokładnie nanieś ją na zabrudzone sitko i zostaw na ok. 5-10 minut. Po tym czasie delikatnie przemyj powierzchnię wilgotną szmatką lub miękką stroną gąbki, a na koniec dokładnie spłucz. Sitko będzie jak nowe!

Prosty trik na lśniące sitko. Zapomnij o białym osadzie

Innym sposobem na czyste sitko jest wykorzystanie soku z cytryny bądź kwasku cytrynowego. W najłatwiejszej wersji po prostu przygotuj ćwiartkę owocu, a następnie przemyj nią sitko, by został na nim sok. Natomiast jeśli chcesz skorzystać z kwasku cytrynowego, to dodaj do niego odrobinę wody, by powstała pasta, i użyj dokładnie tak, jak sody oczyszczonej. Znikną wszystkie zabrudzenia, w tym biały osad po wodzie.

Więcej o: