Laurowiśnia na żywopłot. Jak sadzić? Zanim włożysz ją do ziemi, zrób jedną rzecz

Laurowiśnia na żywopłot. Jak sadzić, by cieszyć się bujną rośliną? Coraz więcej osób decyduje się na utworzenie żywopłotu w ogrodzie właśnie z tej rośliny. Wciąż zyskuje na popularności, pięknie się rozrasta i może być wyjątkowo piękną ozdobą. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Laurowiśnia to zyskująca popularność roślina ozdobna, którą coraz częściej wykorzystuje się na żywopłot w ogrodzie. Istnieje szereg zasad, którymi warto się kierować podczas sadzenia rośliny. Sprawdź, co należy zrobić, by cieszyć się bujnym, dorodnym płotem z laurowiśni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Daria Gosek-Popiołek o obronie Puszczy Karpackiej przed wycinką

Na co zwrócić uwagę przed sadzeniem laurowiśni? Dzięki temu bujnie i zdrowo urośnie

Choć sadzenie laurowiśni na żywopłot nie jest skomplikowane, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, dzięki którym będzie mogła dobrze się rozrosnąć.

  • Wybierz odpowiednie stanowisko. Laurowiśnia lubi półcień lub cień i miejsca zaciszne oraz odsłonięte od wiatru. Zbyt intensywne promienie słoneczne mogą doprowadzić do poparzenia liści.
  • Zwróć uwagę na glebę. Powinna być lekko wilgotna, żyzna i o odczynie obojętnym lub delikatnie zasadowym (najlepiej o pH w granicach 6,5-7,5). 

Laurowiśnia na żywopłot. Jak sadzić, by cieszyć się bujną rośliną?

Laurowiśnia jest odporna na nieczyste powietrze, dlatego możesz z powodzeniem posadzić ją w miejskim ogrodzie. Najlepiej zrobić to późną jesienią (przed wystąpieniem pierwszych przymrozków) lub wczesną wiosną, gdy będzie w stanie spoczynku.

  1. Wykop dołek o głębokości 60-70 cm i szerokości 100-120 cm. Między każdą sadzonką warto zachować co najmniej 50 cm odstępu, by miały sporo miejsca do wzrostu.
  2. Wysyp dno warstwą drenażu, na przykład kamieniami lub żwirem.
  3. Mocz laurowiśnię w wodzie przez 15 minut, usuń suche liście i zeschnięte pędy, a później sadź roślinę uważając, by nie uszkodzić korzeni. Podstawa pnia powinna znajdować się ponad poziomem ziemi.
  4. Przysyp lekko laurowiśnię ziemią i delikatnie udepcz.
  5. Podlej roślinę.
Więcej o: