Kiedy siać słonecznik? Znajomy ogrodnik zdradził mi termin. Wtedy nasiona są najsmaczniejsze

Jeśli zależy ci na ogrodzie z efektem "wow", posadź w nim słoneczniki. Te efektowne rośliny potrafią osiągnąć naprawdę duże rozmiary i przyćmić pozostałe kwiaty. Kiedy siać słonecznik, żeby w lato ze smakiem zajadać jego nasiona?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Słonecznik to jedna najważniejszych roślin oleistych. Jego liście mają kształt serca, a dekoracyjne żółte kwiatostany przyciągają wzrok sąsiadów. Słonecznik może osiągnąć nawet 2,5 metra wysokości. Z jego uprawą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik, dlatego wiele osób decyduje się zasadzić go na swojej posesji. Warto jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Zobacz wideo Najpopularniejsze oleje: który najzdrowszy? Czy oliwa zasłużyła na swoją dobrą opinię?

Kiedy kwitnie słonecznik? Wtedy nasiona są najsmaczniejsze

Słoneczniki najlepiej rosną w żyznej, lekko wilgotnej glebie i dobrze nasłonecznionym miejscu. Sadzi się je w jednym rzędzie pod płotem, murem czy ścianą budynku. Siew przeprowadza się w drugiej połowie kwietnia albo na początku maja. Sadzonki powinny być od siebie oddalone minimum o 50 cm. Pierwsze plony pojawią się w lipcu, a jeśli odpowiednio będziesz dbać o roślinę, mogą trwać nawet do października. Najlepsze w smaku pestki występują w sierpniu i we wrześniu. Aby zebrać nasiona, odetnij kwiatostany wraz z łodygą. Przykryj główki kwiatów papierowymi torebkami i zawieś w ciepłym miejscu na kilka tygodni. Gdy wyschną, wyciągnij nasiona.

Pamiętaj o tym. Będziesz mieć całe pole słoneczników

Jako że roślina ma cienkie i wysokie łodygi, trzeba podeprzeć ją bambusowymi tyczkami. Dzięki temu będzie odporna na wiatr i deszcz. Słoneczniki potrzebują też regularnego nawadniania. Gdy ziemia będzie za sucha, szybko opadną i trudno będzie odzyskać ich dawny wygląd. Roślinę trzeba nawozić raz w miesiącu od czerwca do sierpnia. Wybierz preparaty bogate w wapń, fosfor i potas, dzięki czemu kwiat zachowa świetny wygląd przez wiele miesięcy. Słonecznik możesz zasadzić też na balkonie i tarasie, ale wtedy lepiej wybrać jego mniejszą odmianę, ozdobną.

Więcej o: