Chciał tylko wyburzyć ścianę w swojej piwnicy. Odkrył za nią ogromne miasto

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku pewien rolnik dostrzegł, że na jego podwórku dzieje się coś dziwnego. W szczelinie, która pojawiła się w piwnicy w trakcie remontu, znikały jego kury. Mężczyzna postanowił więc wyburzyć ścianę i sprawdzić, co się dzieje. To, co za nią ujrzał, przeszło jego najśmielsze oczekiwania.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

1963 rok. Pewien rolnik z Turcji postanawia zrobić niewielki remont. W trakcie przebudowywania domu nieoczekiwanie pojawiła się niewielka szczelina w murze. Początkowo gospodarz się nią nie przejął - do momentu, gdy zaczęły znikać w niej chodzące po podwórku kury. Mieszkaniec Kapadocji postanowił więc zburzyć ścianę. Jego oczom ukazał się tunel prowadzący do Derinkuyu.

Zobacz wideo Film, który zmienił Twoje życie, to... [SONDA]

Miejscowy rolnik zapoczątkował kolejne odkrycia 

Jak podaje BBC, od tego przełomowego odkrycia znaleziono ponad 600 wejść do starożytnego miasta w domach innych ludzi. Kapadocja jest bowiem regionem, w którym nietrudno wybudować podziemne pomieszczenia. Jej krajobraz tworzą głównie skały z popiołu wulkanicznego, w których stosunkowo łatwo można rzeźbić, nawet za pomocą prostych narzędzi. Nic dziwnego, że właśnie w tym rejonie powstało słynne Derinkuyu - podziemne miasto, na które natknął się miejscowy rolnik

Derinkuyu - prawdziwa perła regionu 

Obecnie opuszczone starożytne miasto, które znajdowało się tuż za ścianą w piwnicy miejscowego rolnika, uchodzi za prawdziwy klejnot regionu. Zostało również wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a na podróżnych odwiedzających to miejsce robi ogromne wrażenie. Kilkadziesiąt metrów pod ziemią niegdyś znajdował się kompleks miejski z rozbudowanym systemem ulic, placów i parceli. W podziemnym mieście mogło żyć nawet 20 tys. osób. Nie zabrakło także miejsca dla zwierząt, w tym owiec, kur i kóz. 

Obecnie szacuje się, że obiekt budowano stopniowo od 8 do 7 wieku p.n.e. - Kompleks gwarantujący dopływ powietrza i wody służył ludności jako gigantyczny schron w czasach wojen i niepokojów - czytamy na stronie ciekawostkihistoryczne.pl. Współcześnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych na terenie Turcji. Ponadto Derinkuyu w dalszym ciągu fascynuje naukowców, którzy z chęcią zgłębiają cuda starożytnej inżynierii. 

 
Więcej o: