Ponad 5000 zł co miesiąc dla tych seniorów! Świadczenie będzie wypłacane dożywotnio

Wystarczy spełnić jeden warunek, by ZUS co miesiąc i dożywotnio wypłacał dodatkowe pieniądze. Dzięki temu niektórzy seniorzy będą mieli zasilony budżet bonusową gotówkę. Komu przysługuje i co należy zrobić, żeby dostać pieniądze? W większości przypadków wystarczy jeden warunek.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci wysoką kwotę niektórym seniorom wraz z pobieraną emeryturą. Wszystko dlatego, że przysługuje im świadczenie honorowe. Nie każdy jednak może się go spodziewać. Komu przysługuje i co należy zrobić, żeby dodatkowe pieniądze zostały wypłacone?

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługują dodatkowe pieniądze? Wystarczy jeden warunek

Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze wypłacane przez ZUS. Trafiają one jednak tylko do wąskiej grupy seniorów. Żeby je otrzymać, trzeba mieć skończone 100 lat i to jedyny warunek, jaki muszą spełnić osoby ubezpieczone w ZUS. Jeśli senior lub seniorka pobiera rentę albo emeryturę, dodatkowe pieniądze zostaną im wypłacone wraz z pobieranym świadczeniem. Nie muszą robić nic więcej. Warto jednak wiedzieć, że tzw. emerytura stulatka przysługuje również seniorom oraz seniorkom, które nie są uprawnione do pobierania emerytury albo renty. W tym przypadku należy złożyć wniosek, ponieważ świadczenie nie zostanie wypłacone z automatu. Pismo trzeba dostarczyć do ZUS-u osobiście lub za pośrednictwem pełnomocnika.

Świadczenie honorowe. Ile można otrzymać na konto?

Wysokość świadczenia honorowego zmienia się z roku na rok, jednak nie każdy senior otrzyma taką samą kwotę. Co miesiąc i do końca życia emeryt dostanie taką samą wypłatę, a jej wysokość zależy od daty, w której ukończył 100 lat. Seniorzy, którzy setne urodziny będą obchodzili w 2023 roku, dostaną dożywotnio 5540 złotych. Natomiast emeryci, którzy skończyli 100 lat w 2022 roku, co miesiąc i do końca życia będą pobierać bonusowe 4944,79 zł.

Więcej o: