Zakaz handlu w niedziele. Zmiany od 1 sierpnia! Czy zrobimy zakupy w niedzielę?

Od 1 sierpnia 2023 roku nastąpią zmiany związane z zakazem handlu w niedzielę. Właściciele sklepów nie będą już mieli możliwości obchodzić przepisów, korzystając z jednego zapisu. Jaka luka zostanie wypełniona i co ulegnie zmianie? Podpowiadamy.

Przedsiębiorcy starają się wykorzystać przepisy tak, by im sprzyjały i korzystają z różnych furtek, jakie dają im przyjęte zapisy dotyczące zakazu handlu w niedziele. Jedną z takich otartych furtek były ustalenia związane z COVID-em, które pozwalały obchodzić niedzielny zakaz handlu. Co się zmieni? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sklepy nie będą już mogły w ten sposób obchodzić przepisów. Wszystko przez wprowadzone zmiany

W przepisach można znaleźć wiele wyjątków, które pozwalają sklepom na handel w niedzielę. Wielu wykorzystywało luki w prawie, by obejść ustalenia, lecz od 1 sierpnia 2023 roku jedna z nich zostanie wyeliminowana. Chodzi o założenia, które dotyczyły specustawy covidowej. W czasie epidemii zakaz handlu w niedzielę nie dotyczył przyjmowania towaru oraz rozkładania go na sklepowych półkach. Stosowano więc praktyki, które polegały na tym, że nawet w niedzielę niehandlową pracownicy zajmowali się zaopatrzeniem. Zdarzało się, że właśnie w tym czasie właściciel sklepu obsługiwał kasę, a sklep był otwarty dla klientów. Teraz jednak wszystko ulega zmianie, ponieważ takie praktyki mogły obowiązywać tylko podczas stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii i w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu.

Co grozi za niedostosowanie się do zakazu handlu w niedzielę? Kary są surowe

Od sierpnia 2023 roku nie będzie już można wykorzystać niedzieli niehandlowej do przyjmowania towaru, jego rozładunku oraz układania go na sklepowych półkach. Okazuje się, że kary za naruszenie przepisów mogą być naprawdę surowe, a różnica między najniższą a najwyższą karą grzywny jest bardzo duża. Obecnie za złamanie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę oraz święta obowiązuje kara grzywny w wysokości od 1000 zł do nawet 100 000 zł.

Więcej o: