Podczas burzy zginęły dwa młode bociany. Ich gniazdo padło ze słupa

Gniazdo bocianów podczas szalejącej burzy spadło ze słupa energetycznego. W środku znajdowały się dwa młode, które niestety nie przeżyły wypadku. Jak informuje Rada Dzielnicy Matarnia dwa dorosłe osobniki, są zdrowe.

Mówi się, że Polska do bociani raj i jest w tym wiele prawdy. Najwięcej boćków znajdziemy właśnie w naszym kraju, ale także na terenach wschodniej i środkowej Europy. To jeden z największych ptaków, które zamieszkują Polskę i chociaż u nas spotkamy dwa gatunki bocianów, na świecie jest ich nawet 19. 

Zobacz wideo Ranny bocian leżał na środku drogi. Policjanci przeprowadzili akcję ratunkową

Bociany co roku wracają do swoich gniazd. Często zakładają je na wysokościach

Wbrew pozorom głównym pożywieniem dla bocianów wcale nie są żaby, gdyż ich populacja w Polsce zmniejsza się z każdym rokiem. Ptaki te żywią się małymi gryzoniami, rybami i gadami. Rzadko zdarza się, aby bocian założył gniazdo w lesie. Raczej wybiera miejsca na dużych wysokościach, często na słupach, czy kominach. Są ptakami wędrownymi. Odlatują w okolicach końca sierpnia do września, a wracają około marca lub kwietnia. Ich charakterystyczną cechą jest upierzenie, a także klekotanie, które powstaje poprzez szybkie kłapanie dziobem i odchylenie szyi do tyłu. Chociaż bocian nie jest gatunkiem zagrożonym, podlega ochronie. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Bocianie gniazdo spadło ze słupa. Zginęły dwa młode

Ze względu na to, że boćki często zakładają gniazda na słupach energetycznych, zdarza się, że ulegają wypadkom, tak jak miało to miejsce Gdańsku, kiedy bocianie gniazdo spadło ze słupa energetycznego. W gnieździe były dwa młode, ale niestety nie przeżyły upadku.

Nasza klukowska bociania rodzina poniosła ogromną stratę. W wyniku burzy silny wiatr zdmuchnął ze słupa energetycznego gniazdo z dwoma młodymi, które niestety nie były jeszcze przygotowane na taką sytuację i zginęły

— wyjaśniła Rada Dzielnicy Matarnia. Władze zapewniają, że odbudują gniazdo, aby w przyszłym roku bociany mogły wrócić w to samo miejsce.

Więcej o: