Jak sadzić hortensję do gruntu? Zwróć uwagę na ten szczegół. Zakwitnie jak nigdy dotąd

Hortensje to jedne z najchętniej wybieranych krzewów do ogrodów. W jaki sposób o nie dbać, by pięknie i obficie kwitły? Istotna jest nie tylko pielęgnacja, ale także odpowiednie sadzenie do gruntu. Który termin będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę?

Hortensje to piękne i niezwykle popularne krzewy, które często możemy spotkać w przydomowych oraz osiedlowych ogrodach. Gdy kwitną, zapierają dech w piersiach. Jak o nie zadbać, by zachwycały przez długi czas? Szczególnie ważne jest odpowiednie sadzenie oraz późniejsza pielęgnacja sadzonki. O czym warto pamięć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 3 niezawodne sposoby na uciążliwe komary

Kiedy sadzić hortensje do gruntu? Wybierz najlepszy termin, a będzie zachwycać

Hortensje zakupione w doniczkach, o dobrze rozwiniętych systemach korzeniowych, możesz sadzić przez cały sezon, choć niewątpliwie najlepszym terminem jest wiosna lub jesień (wrzesień lub październik). Niezależnie od pory roku, najważniejsze, byś zrobił to jak najszybciej po zakupie, w możliwie pochmurny, ale niezbyt zimny dzień. Pamiętaj tylko, że źle znoszą niskie temperatury, dlatego w przypadku wiosennego bądź jesiennego sadzenia zadbaj o to, by nie zagrażały im przymrozki. 

Jak sadzić hortensje? Zacznij od odpowiedniego stanowiska

Szukając odpowiedniego miejsca na zasadzenie hortensji wybierz takie, które będzie słoneczne lub lekko zacienione, a przede wszystkim osłonięte od wiatru. Dzięki temu krzew będzie pięknie i bujnie rósł. Istotna jest również gleba, w której go zasadzisz. Postaw na ziemię przepuszczalną, żyzną i kwaśną o odczynie między 4,5 a 5,5 pH. Zanim przejdziesz do sadzenia, dokładnie oczyść miejsce z chwastów, a następnie przekop ziemię, by była odpowiednio spulchniona. Samą hortensję obficie nawodnij. Dopiero tak przygotowany krzew przesadź do gruntu.

Jak zadbać o hortensję po posadzeniu? Zastosuj sprytny trik

Hortensja jest dość wymagająca w kwestii podlewania i lubi wilgotną, ale nie przelaną glebę. Dlatego dobrym zwyczajem jest uformowanie delikatnego kopczyka, czyli tzw. niecki wokół krzewu. Zrób to zaraz po zasadzeniu, a bez problemu utrzyma wodę, która regularnie nawodni roślinę. Dobrze sprawdzi się także ściółkowanie, np. warstwą kory sosnowej lub igliwia. Oprócz tego nie zapomnij regularnie i obficie jej podlewać, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu, czyli wiosną i latem, gdy zaczyna kwitnąć. O nawodnienie zadbaj też w suchym okresie i podlewaj ją wtedy nawet 3 razy w tygodniu. Dzięki temu szybko obsypie się gęstymi i kolorowymi kwiatami.

Więcej o: