Odkąd kupiłam ciemną pościel, piorę ją 4 razy częściej. Widać na niej wszystko. Znalazłam prosty trik

Pościel należy prać regularnie, by na bieżąco pozbywać się plam i bakterii. Okazuje się, że na ciemnej tkaninie zabrudzenia są o wiele bardziej widoczne. Plamy z potu czy śliny to nie jest coś, co chciałoby się oglądać o poranku. Na szczęście znalazłam proste sposoby na wywabianie plam.

Praktycznie każda pani domu wie, że wywabianie plam nie jest proste. W moim domu przez lata gościły białe pościele, jednak ostatnio ze względu na zmianę wystroju wnętrz zdecydowałam się na ciemniejsze kolory. Szybko okazało się, że ze zmianą wiąże się dodatkowy problem, z którym jednak skutecznie udało mi się poradzić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prasujesz pościel? Wypróbuj krochmal w sprayu

Plamy na ciemnej pościeli. Jak je zwalczyć?

Pościel piorę regularnie, kilka razy w miesiącu. Choć na białej nigdy nie było widać plam, wszystko się zmieniło, gdy zdecydowałam się na zakup ciemniejszego zestawu. Szybko okazało się, że po spaniu na powierzchni pozostają nieestetyczne, białe plamy ze śliny, których wcześniej nie było widać. Problem szybko zwalczyłam, stosując domowe triki. Wywabianie plam stało się proste i przyjemne.

Czy pościel można prać w pralce? Zanim to zrobisz, wykorzystaj domowe metody

Okazuje się, że usuwanie plam ze śliny z ciemnej pościeli nie jest zbyt trudne. Pomogą domowe triki i produkty, które możliwe, że już masz.

  • Woda i mydło. Zwilż plamę wodą, Nałóż niewielką ilość płynnego mydła na plamę i delikatnie pocieraj zabrudzenie miękką szczoteczką. Po wszystkim spłucz mydło wodą i sprawdź, czy plama zniknęła.
  • Wykorzystaj mleko. Namocz plamę w płynie na kilka minut, przetrzyj ją i spłucz resztki produktu wodą.
  • Soda oczyszczona. Zmieszaj niewielką ilość sody z wodą, by utworzyć gęstą papkę. Nałóż ją na plamy, odczekaj kilka minut i zmyj wodą.

Jak prać pościel? Dzięki tym trikom nie wypłuczesz koloru

Po zastosowaniu domowych zabiegów możesz wyprać pościel w pralce. Należy jednak pamiętać, by robić to umiejętnie, dzięki czemu zapobiegniesz jej zniszczeniu oraz wypłukiwaniu kolorów i posłuży o wiele dłużej.

  1. Wywiń pościel na lewą stronę. Dzięki temu kolory materiału będą intensywne na dłużej.
  2. Pierz w zimnej wodzie. Stosując programy z tą funkcją, zapobiegniesz wypłukiwaniu się kolorów.
  3. Wybieraj łagodne detergenty. Powinny być dostosowane do tkanin kolorowych i nie zawierać wybielacza oraz innych substancji rozjaśniających.
  4. Zamiast środka zmiękczającego wykorzystaj ocet. Wystarczy 1/2 szklanki, by zachować kolor na dłużej.
  5. Nie susz na słońcu. Działanie również może sprawić, że materiał będzie blaknąć.
Więcej o: