Gdzie wyrzucić styropian? Wiele z nas popełnia błąd. Zasady segregacji odpadów są jasne

Powinniśmy troszczyć się o nasze środowisko i dbać o planetę, dlatego segregacja odpadów jest bardzo ważna. To obowiązek, który powinien wypełniać każdy z nas, jednak nie zawsze wiemy, czy dany produkt powinien trafić do tego konkretnego pojemnika.

Gdzie wyrzucić styropian? To pytanie zadaje sobie wiele z nas. Ten materiał jest często używany do ocieplania elewacji, ale także do przewożenia jedzenia na wynos albo jako zabezpieczenie przesyłek. Podpowiadamy, jak należy segregować styropian i gdzie go wyrzucić.

Zobacz wideo Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz nawet 4 razy więcej

Gdzie wyrzucać styropian? Odpowiedź nie jest oczywista

Styropian to tworzywo sztuczne, które powstaje na skutek podgrzania parą wodną granulek polistyrenu. Jest stosowany powszechnie, lecz wiele z nas nie wie, jak go segregować i do jakiego pojemnika na odpady wyrzucać. Odpowiedź nie jest taka prosta, gdyż zależy od tego, z jakim styropianem mamy do czynienia. Styropianowe opakowania dzielimy na dwa rodzaje: czysty oraz zabrudzony. Styropian czysty to elementy zabezpieczające przesyłki np. elektronikę. Wyrzucamy go do pojemnika żółtego przeznaczonego na odpady z tworzyw sztucznych. Jeśli zaś mamy opakowanie po jedzeniu, jest ono traktowane jako odpad brudny i wyrzucamy go do odpadów zmieszanych. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co zrobić ze styropianem budowlanym? Nie możemy wyrzucić go odpadów zmieszanych

Styropian budowlany to zupełnie inny gatunek materiału i nie należy umieszczać go w ogólnodostępnych pojemnikach na odpady. Co więc należy zrobić? Warto zapytać w lokalnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, lecz taki zakład nie ma obowiązku go przyjąć. Wówczas należy skontaktować się z odpowiednią firmą, która zajmuje się profesjonalnym wywozem odpadów budowlanych i skupuje tego typu materiały.

Więcej o: