Eustoma w doniczce. W domu pamiętaj o 3 rzeczach. Nowe pąki szybko się pojawią

Roślinę z południa Stanów Zjednoczonych najczęściej możemy spotkać w bukietach, jednak eustoma w doniczce w domu staje się coraz popularniejsza. Nie ma się co dziwić. Piękny kwiat pasuje niemal do każdego wystroju. Dowiedz się jak o niego zadbać, przy pomocy prostych trików.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Eustoma w doniczce to piękny dodatek do każdego domu. Jak zadbać o roślinę, żeby zdrowo rosła i bujnie zakwitła? Zanim zajmiesz się jej uprawą, poznaj kilka kluczowych zasad. Dzięki nim wyhodujesz piękne kwiaty, które zachwycą wyglądem.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Eustoma w doniczce. O czym musisz pamiętać?

Podstawą w uprawie eustomy w doniczce jest odpowiednie podłoże. Kwiaty najlepiej rozwijają się w żyznej, próchniczej ziemi. Co więcej, gleba, w której zamierzasz zasadzić roślinę, powinna być również dobrze przepuszczalna. Zanim to zrobisz, przygotuj doniczkę w odpowiedni sposób. Na dnie wyłóż kilkucentymetrową warstwę drenażową. Najlepiej sprawdzą się keramzyt, żwir lub drobne kamienie. Następnie przysyp ją ziemią połączoną z piaskiem w proporcji 4:1. W ten sposób zapewnisz roślinie najlepsze warunki do rozwoju.

Oprócz wyboru odpowiedniego podłoża nie możesz zapomnieć o wybraniu idealnego miejsca, w którym postawisz doniczkę z eustomą. Roślina lubi dobrze nasłonecznione stanowisko, jednak nie zaleca się wystawiać ją na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z tego powodu dobrze jest ustawić kwiat na parapetach okien wychodzących na wschód i zachód. Eustoma powinna znajdować się w pomieszczeniu o temperaturze 18-22 stopnie. Zimą woli chłodniejsze klimaty (10-12°C).

Eustoma w doniczce w domu. Jak podlewać kwiat, żeby nie opadł?

Kluczowym elementem pielęgnacji eustomy jest jej odpowiednie podlewanie. Roślina nie cierpi suchoty, jednak zbyt dużo wody może jeszcze bardziej jej zaszkodzić. Ogrodnicy odradzają także zalewania korzeni kwiatu. Z tego powodu warstwa drenażowa w doniczce jest tak ważna. Jeśli jej nie zastosujesz, eustoma zostanie narażona na różnego typu choroby grzybicze.

Eustomę podlewaj regularnie, w momencie, w którym podłoże w doniczce nie jest wilgotne. Częstotliwość nawadniania rośliny jest  zależna od pory roku i temperatury. Latem zdecydowanie częściej sprawdzaj, czy kwiat nie przysycha. Pamiętaj także, aby używać miękkiej wody w temperaturze pokojowej. Dzięki temu eustoma szybko wypuści pąki i zakwitnie.

Więcej o: