Czy podczas miesiączki można iść do ginekologa? Wiele kobiet nie ma o tym pojęcia

Wizytę u lekarza ginekologa zwykle umawiamy ze sporym wyprzedzeniem, pamiętając zwykle, by odpowiednio wpisała się ona w cykl menstruacyjny. Ten jednak może czasem przesunąć się o kilka dni. Czy w przypadku pojawienia się miesiączki tuż przed wizytą, należy ją odwołać lub przełożyć? Lekarka postawiła sprawę jasno.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Ginekologiczny savoir-vivre to temat rzeka. Przed każdą wizytą w gabinecie lekarskim, w głowie kobiet pojawiają się irracjonalne obawy przed krępującymi sytuacjami, a także wiele różnych pytań. Między innymi to, czy w trakcie okresu można iść na umówioną wcześniej wizytę. 

Zobacz wideo Dr Falęcki wspomina dyżur, podczas którego wykonał 11 cesarskich cięć. "To był koszmar"

Czy podczas miesiączki można iść do ginekologa?

Wątpliwości na ten temat rozwiała w rozmowie z health.clevelandclinic.org, dr Ashley Brant. Lekarka wyjaśniła, że menstruacja jest dla lekarzy czymś absolutnie normalnym. Miesiączka nie przeszkadza w przeprowadzeniu rutynowego badania, a ginekolodzy są przyzwyczajeni do przyjmowania pacjentek, którym akurat wypadł okres w terminie umówionej wizyty.

Choć możesz uznawać to za krępujące, zdecydowanie gorsze jest przekładanie wizyty. Do lekarzy-specjalistów często występują kolejki, a z tego powodu nagła zmiana terminu może być trudna

- tłumaczy. Dr Ashley Brant zaznaczyła jednak, że podobnie jak przy wielu innych kwestiach, tu też są wyjątki. Jej zdaniem wizytę można przełożyć, jeśli krwawienie jest bardzo obfite lub jeśli kobieta czuje się z tym bardzo niekomfortowo.

Czy depilacja jest konieczna przed wizytą u ginekologa?

Inną kwestią, która trapi kobiety przed wizytą u ginekologa, jest depilacja miejsc intymnych. Czy przed wizytą jest ona konieczna? Tę kwestię poruszyła na TikToku dr Sadaf. Ginekolożka wytłumaczyła, że jeśli kobieta chce się wydepilować, nic nie stoi na przeszkodzie, jednak absolutnie nie jest to żaden obowiązek. - Dbamy o wasze zdrowie, nie wygląd okolic intymnych - podkreśla.

Więcej o: