Jak podwiązać ogórki, by rosły duże i zdrowe? Zrobisz to w trzech krokach

Uprawa ogórków na sznurkach lub innych podporach ma wiele korzyści, a najważniejsze z nich to nie tylko więcej miejsca w szklarni, ale także wyjątkowo łatwe zbieranie obfitych plonów. Jak je podwiązać oraz o czym pamiętać, by wyrosły wyjątkowo pyszne i chrupiące?

Ogórki to smaczne, zdrowe oraz niskokaloryczne warzywo, po które chętnie sięgamy. Wysiewane w ogrodzie czy szklarni wyjątkowo szybko i silnie się rozrastają. By zaoszczędzić miejsce i wciąż cieszyć się pysznymi plonami możesz uprawiać je pionowo, na sznurkach bądź innych podporach. Do takiej uprawy nadają się zarówno ogórki gruntowe, jak i szklarniowe. Ważne, by wybrać odmiany o długich pędach i silnych wąsach czepnych. O co zadbać, by plony były naprawdę obfite?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego ogórków nie można jeść razem z pomidorami?

Pionowa uprawa ogórków. Jak przygotować konstrukcję?

Montując podpory pod ogórki zadbaj przede wszystkim o to, by były one wysokie, mocne i stabilne. Najczęściej pojedyncza konstrukcja wygląda tak, że składa się z 2 słupków, które mają ok. 2 m wysokości i wbijane są co 4 m na głębokość do 60 cm. Na górze oraz ok. 15 cm nad ziemią łączy je stalowy drut, a pomiędzy rozłożone są sznurki, po których prowadzone będą ogórki. Sadzonki umieść w glebie wzdłuż konstrukcji w odległości ok. 20 cm od siebie. To najprostsza, a przy tym skuteczna konstrukcja, po którą chętnie sięgają ogrodnicy.

Jak podwiązać ogórki? To prostsze niż się wydaje

Po rozłożeniu konstrukcji czas na podwiązanie ogórków. Użyj do tego sznurka, najlepiej z tworzywa sztucznego lub jutowego. Teraz jeden koniec umocuj do wyżej umieszczonego druta, natomiast drugim obwiąż sadzonkę na wysokości ok. 10 cm nad ziemią. Zostaw sobie trochę zapasu, byś bez problemu mogła regulować jego długość oraz napięcie. Wraz ze wzrostem sadzonki staraj się owijać ją coraz bardziej wokół sznurka. W razie potrzeby użyć specjalnych spinek.

Uprawa ogórków na sznurku. Pamiętaj o tej czynności, a plony będą naprawdę obfite

By plony były wyjątkowo smaczne i obfite regularnie przycinaj dolne pędy boczne rośliny oraz kwiaty do 50 cm nad ziemią, a do wysokości 1 metra skracaj je za 3 liściem. Dzięki temu prostemu zabiegowi ogórki "skupią się" przede wszystkim na wytwarzaniu owoców, nie zaś pielęgnacji pędów. Oprócz tego systematycznie odchwaszczaj stanowisko i nie zapomnij o podlewaniu. Nawadniaj roślinę lekko letnią wodą wprost do gleby, by wyrosły pyszne i chrupiące. Nawet chwilowe przesuszenie może spowodować, że staną się gorzkie, dlatego wyjątkowo tego pilnuj.

Więcej o: