Kosztuje 3,50 zł i uratuje białe pranie. Zadziała lepiej niż wybielacz

Wiele kobiet ma w szafie białe ubrania. Kolor cieszy się popularnością, jednak zdarza się, że wymieniamy taką odzież już po jednym sezonie. Wszystko ze względu na szarzenie i farbowanie materiału, który z czasem nie wygląda już zbyt korzystnie. Na szczęście możesz go uratować, stosując domowe triki.

Nowe białe ubrania zazwyczaj prezentują się pięknie i elegancko. Niestety z czasem materiał zaczyna szarzeć i nie mamy pojęcia, jak go uratować. Zdarza się też, że przez przypadek w praniu zaplącze się kolorowa skarpetka lub koszulka, która farbuje materiał. Okazuje się, że wydobędziesz biel i uratujesz ubranie prostymi, domowymi sposobami. Wystarczy, że skorzystasz z tego, co masz w apteczce i w kuchni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Danuta Martyniuk wskazuje plusy i minusy bycia z Zenkiem. Narzeka na pranie

Jak uratować białe pranie? Nie będziesz musiała się go pozbywać

Okazuje się, że kuchenne szafki i apteczka to skarbnica produktów, które pomogą uratować białe pranie. Dzięki prostym trikom będą wyglądać jak nowe i posłużą ci jeszcze długo. Co należy zrobić? Wystarczy, że wypróbujesz jedną z poniższych metod w zależności od tego, co akurat masz w domu. Dzięki temu uratujesz materiały, nie wydając ani grosza.

  • Sok z cytryny i proszek do pieczenia — Płyn ma właściwości wybielające. Pokrój dwa owoce w grube plastry, i włóż je do miski z ciepłą wodą. Dosyp 1 łyżeczkę proszku do pieczenia i namocz ubrania w roztworze. Po godzinie wypłucz je w zimnej wodzie i wypierz w pralce.
  • Liść laurowy i soda oczyszczona — Zagotuj kilka liści laurowych, a gdy napar ostygnie, dodaj do niego 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Wymieszaj roztwór i zanurz w nim zafarbowane ubrania. Po kilku godzinach wypierz je w pralce, a będą jak nowe.
  • Skorupki z jajek — Pokrusz skorupki z 3 jajek i włóż je do lnianego woreczka. Zabezpiecz dokładnie, by się nie wysypały i włóż do pralki wraz z poszarzałymi ubraniami. Nastaw program, a gdy cykl się skończy, od razu zauważysz różnicę.
  • Aspiryna — Wystarczy rozpuścić 5 tabletek w 5 l wody i przez kilka godzin namaczać ubrania. Później wypierz je w pralce, a ponownie będą białe. Metoda jest tania, gdyż 5 tabletek aspiryny kupisz już za około 3,50 zł. 

Na jakim programie najlepiej prać białe pranie? Najpierw zwróć uwagę na metkę

Jeśli zamierzasz wyprać w pralce białe ubrania, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na metkę. Znajdziesz na niej wskazówki producenta, które pomogą ci wybrać odpowiedni program. Jeśli nie masz metki, ogólnie zaleca się, by białe tkaniny prać w niskiej temperaturze — maksymalnie w 40 stopniach Celsjusza. Pamiętaj również, by nie łączyć białego z kolorowym, co może doprowadzić do nieestetycznego zabarwienia jaśniejszych materiałów.

Więcej o: