Michałowa z "Rancza" na zdjęciach z 1962 r. Tak wyglądała Marta Lipińska 61 lat temu

Aktorka Marta Lipińska od lat cieszy się ogromną popularnością. Karierę rozpoczęła już w latach 60. Do dziś występuje na deskach teatru, w filmach i serialach. Nie każdy jednak wie, jak aktorka wyglądała w młodości. Znaleźliśmy jej zdjęcia z 1962 r. z planu filmu "Czerwone berety".

83-letnia Marta Lipińska jest aktorką filmową, telewizyjną i radiową. Wiele osób kojarzy ją z popularnego serialu "Ranczo", gdzie wcieliła się w rolę Michałowej, rezolutnej gospodyni pracującej na plebanii. Lipińska karierę rozpoczęła już w latach 60. Od 1963 r. związana jest ze stołecznym Teatrem Współczesnym, gdzie debiutowała w roli Iriny w "Trzech siostrach" Czechowa. Jak wyglądała w młodości?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Joanna Jabłczyńska wspomina dzieciństwo. Rodzice postawili jej warunek, który musiała spełnić, by mogła pracować

Marta Lipińska na zdjęciach sprzed lat. Fotografie uwieczniono w 1962 r.

Marta Lipińska urodziła się 14 maja 1940 r. Na poniższej fotografii uwieczniono ją jako 22-letnią dziewczynę. Pracowała wtedy przy produkcji filmu "Czerwone berety". 

Marta LipińskaMarta Lipińska Czerwone berety 1962 r., Archiwum fotograficzne Lecha Zielaskowskiego / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Polski film przygodowy w reżyserii Pawła Komorowskiego został zrealizowany na podstawie noweli "Pół godziny przyjaźni" autorstwa Albina Siekierskiego. Film opowiada o wracającym do jednostki pod wpływem alkoholu żołnierzu Grzegorzu, który spowodował wypadek samochodowy. Lipińska wcieliła się w rolę młodej pielęgniarki, dziewczyny Grzegorza.

Młodość Marty Lipińskiej. Do dziś wystąpiła w setkach produkcji

Marta Lipińska już od ponad 60 lat zachwyca na ekranie i w teatrze. Aktorka wystąpiła w setkach produkcji — sztukach, filmach, serialach i słuchowiskach. Gdy uczęszczała do szkoły podstawowej, zmarł jej ojciec. Młodziutka Marta pomagała mamie w prowadzeniu domu i dostarczaniu pieczonych na zamówienie tortów. - Zahartowały mnie tamte lata. Surowość mamy mnie umocniła — powiedziała w rozmowie z "Twoim Stylem". Do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie Lipińska dostała się tuż po maturze. Na uczelni doceniano jej talent i mówiono, że ma w sobie "to coś". Już w czasach studenckich aktorka cieszyła się sporą popularnością i uznawana była za jedną z najpiękniejszych kobiet na roku. O jej względy starali się m.in. Roman Wilhelmi i Tadeusz Łomnicki. - Myliło mi się, z kim umówiłam się na randkę. Mylili mi się adoratorzy... Ale na większe uczucie poczekałam do trzeciego roku. Wtedy wyszłam za mąż — zdradziła "Plejadzie". Pierwszym mężem Lipińskiej był Krzysztof Winiewicz, jednak małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Od 1968 r. związana jest z aktorem i reżyserem Maciejem Englertem. Więcej zdjęć Marty Lipińskiej z młodości znajdziecie w naszej galerii.

Więcej o: