Najlepsze rośliny pnące na ogrodzenie. Takiego płotu pozazdrości ci każdy sąsiad

Chcesz wyróżnić swój płot na osiedlu? Polecamy rośliny pnące. Będą piękną i efektowną ozdobą ogrodu i wizytówką domu. Na jakie gatunki postawić? Podpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jakie pnącza na ogrodzenie? To zależy od kilku czynników. Wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno ważne pytanie: jakich efektów oczekujesz. Potem wybierz roślinę, która ci je zagwarantuje. Dowiedz się, które sadzonki najlepiej sprawdzą się do ozdabiania płotu.

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jakie rośliny na ogrodzenie? O tych kwestiach musisz pamiętać

Jeśli zależy ci na szybkim, ale krótkotrwałym efekcie, zdecyduj się na pnącza jednosezonowe np. wilec czy groszek pachnący. Odpowiednio nawożone w krótkim czasie rozrosną się i ozdobią płot. Rośliny wielosezonowe wymagają z kolei nieco więcej zaangażowania. Oprócz podlewania i nawożenia należy także pamiętać o regularnym przycinaniu. Gatunki takie jak np. bluszcz pospolity, ozdobią ogród na co najmniej kilka lat. Niektóre rośliny warto wybrać ze względu na położenie płotu. W zależności od tego, w którą stronę skierowane jest ogrodzenie, pewne pnącza będą na nich rozwijać się zdecydowanie lepiej.

Rośliny pnące w ogrodzie. Które gatunki sprawdzą się najlepiej?

Jakie pnącza wybrać na ogrodzenia skierowane na północ? Tam najlepiej sprawdzą się gatunki, którym nie przeszkadza cień lub półcień. Są to m.in. jaśmin nagokwiatowy i kokornak wielkolistny. Na płocie od strony południowej sprawdzi się, chociażby tunbergia oskrzydlona. Decydując się na ten gatunek, zapewnisz sobie piękną ozdobę ogrodu, a także, dzięki sporym jego rozmiarom, osłonisz rabaty przed wiatrem. Kolejną rośliną, która sprawdzi się po tej stronie ogrodu, jest kobea pnąca. Rozrasta się do 4 metrów wysokości, a jej nietypowe fioletowo-białe kwiaty zaskoczą wszystkich gości. Co więcej, ten gatunek posiada tzw. wąsy pnące. Dzięki nim będzie dobrze trzymać się ogrodzenia.

Więcej o: