Co oznacza literka R na skrzynce pocztowej? Za naklejką kryje się ważna informacja

Na niektórych skrzynkach pocztowych oprócz cyfry odpowiadającej numerowi mieszkania, do którego ona należy, często można również zauważyć naklejony znaczek z literą "R". Pojawia się on zarówno w blokach jak i domkach jednorodzinnych. Mało osób wie, że jest to bardzo przydatne.

Przechodząc obok skrzynek pocztowych, mogłeś się natknąć, że na części z nich znajduje się naklejony, bądź napisany markerem znaczek z literą "R". Wiele osób zastanawia się, co to tak naprawdę oznacza i czemu ma służyć. Okazuje się, że za tym prostym symbolem stoi duże ułatwienie. Aby go zdobyć, trzeba się jednak postarać na Poczcie Polskiej.

Zobacz wideo Która piosenka Abby nie zarabia i dlaczego warto jej słuchać jak najczęściej?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co oznacza literka "R" na skrzynce pocztowej? Warto o tym wiedzieć

Awizo to dokument, który listonosz pozostawia w skrzynce pocztowej lub na drzwiach lokalu adresata. Tym samym informuje nas o możliwości odbioru korespondencji w placówce pocztowej. Litera "R" umieszczona na skrzynce pocztowej to symbol, który jest szczególnie przydatny dla pracowników Poczty Polskiej, a konkretniej dla pracujących tam listonoszy i kurierów. Oznacza ona prośbę właściciela mieszkania, żeby zostawiać przesyłki polecone w skrzynce, a nie zostawiać awizo. Jest to wyjątkowo przydatne dla osób, których często nie ma w mieszkaniu i nie mają możliwości odebrania przesyłki z poczty na czas. Dzięki temu unikają niepotrzebnej wizyty w placówce pocztowej.

Literka "R" na skrzynce pocztowej. Co zrobić, by ją otrzymać?

Aby zrezygnować z awizowania przesyłek poleconych, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, nazywany żądaniem doręczania przesyłek poleconych do oddawczej skrzynki pocztowej. Można to zrobić przez internet lub w placówce Poczty Polskiej. Naklejkę "R" umieści na naszej skrzynce pracownik poczty. Usługa jest świadczona już od następnego dnia, licząc od daty zgłoszenia. Co więcej, warto wiedzieć, że procedura ta jest bezpłatna, lecz obowiązuje tylko w przypadku listów i paczek, które zmieszczą się do skrzynki (nie dłuższe niż 325 mm i nie szersze niż 230 mm). Wykluczone są również przesyłki z potwierdzeniem odbioru. Więcej informacji znajdziesz na portalu internetowym Poczty Polskiej.

Więcej o: