Ci seniorzy rezygnują z 13. i 14. emerytury. Dlaczego? Może im się to opłacić

Seniorzy i seniorki, którzy osiągną wiek emerytalny, mogą zastanawiać się, czy pobieranie świadczenia w ogóle im się opłaca. W wielu przypadkach warto zrezygnować z emerytury, a przy tym również z dodatkowych trzynastek oraz czternastek. Kto na tym zyska?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach warto odroczyć pobieranie emerytury, by zyskać jeszcze więcej pieniędzy. Według danych udostępnionych przez resort finansów aż 132 tysiące osób postanowiło skorzystać z innego rozwiązania, a tym samym zrezygnować z emerytury oraz dodatków takich jak trzynastka i czternastka. Kiedy się to opłaca i co warto wybrać w konkretnych przypadkach?

Zobacz wideo Jak wygląda emerytura Majdana? "Znalazłem sobie pracę w mediach"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Trzynasta i czternasta emerytura 2023. W niektórych przypadkach w ogóle się nie opłaca

Seniorki oraz seniorzy, którzy osiągną wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn, mają wybór. Mogą od razu skorzystać z comiesięcznego pobierania świadczenia lub odroczyć przejście na emeryturę i dalej rozwijać się zawodowo. W takim przypadku przysługuje im skorzystanie z ulgi podatkowej PIT-0 zamiast z emerytury. Co jednak bardziej się opłaca? W niektórych przypadkach lepiej od razu przejść na emeryturę, by skorzystać z dodatków takich jak 13. oraz 14. emerytura. Jak podaje "Fakt", jeśli senior lub seniorka zarobi więcej niż 5500 zł brutto miesięcznie, to korzystniejszym rozwiązaniem będzie przejście na emeryturę. Gdy jednak zarobki będą wyższe, wówczas w skali roku bardziej opłaca się nadal pracować i skorzystać z rozwiązania, jakim jest PIT-0. Warto jednak wiedzieć, że nie przysługuje on każdej seniorce oraz każdemu seniorowi.

Komu przysługuje PIT-0? Jeśli spełniasz warunki, opłaci się bardziej niż 13. i 14. emerytura

PIT-0 przysługuje tylko w kilku konkretnych przypadkach. Przede wszystkim należy być uprawnionym do pobierania emerytury i mieć ukończone 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Gdy taka osoba nadal będzie chciała pracować, państwo zwalnia jej dochody do 85 000 zł z podatku, na czym może znacznie zyskać, gdy zrezygnuje ze świadczenia oraz 13. i 14. emerytury. Żeby skorzystać z PIT-0 trzeba uwzględnić to w rocznym rozliczeniu lub poinformować o tym pracodawcę, składając oświadczenie. Warto jednak pamiętać, że PIT-0 nie przysługuje seniorom oraz seniorkom zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło. 

Więcej o: