Deska to ćwiczenie, które widział prawie każdy, a większość usiłowała je wykonać, choć dość często niepoprawnie. Należy zdawać sobie sprawę, że nie ma gorszych rzeczy podczas treningów niż nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Mogą one bowiem doprowadzić do licznych kontuzji, które na długo mogą wykluczyć nas z aktywności fizycznej. Prawidłowo wykonana deska jest ćwiczeniem, które świetnie rozwija mięśnie głębokie i pozwala spotęgować efekty treningów.
Deska wydaje się być ćwiczeniem niepozornym. Tymczasem wystarczy spróbować ją zrobić, zwłaszcza w prawidłowy sposób, by zrozumieć, jak trudne jest to zadanie. Innym określeniem deski jest plank. Efekty, które można zaobserwować po jej wykonywaniu, to m.in.:
Jak każde ćwiczenie, tak i to, aby przynosiło efekty, musi być poprawnie wykonane. Wbrew pozorom można popełnić bardzo wiele błędów przy jego wykonywaniu. Najbardziej popularnym jest ten, że brzuch nie jest we właściwy sposób napięty, co skutkuje jego wiszeniem nad podłogą w odcinku lędźwiowym. To zaś silnie obciąża kręgosłup i może prowadzić do urazów. Podobnie podkurczanie głowy lub zadzieranie do góry zamiast trzymanie jej prosto tak, by szyja była przedłużeniem kręgosłupa. Często też osoby wykonujące deskę starają się w niej ustać na siłę znacznie dłużej, niż pozwala na to ich kondycja, co sprawia, że mięśnie są przeciążone. Tych wszystkich rzeczy trzeba zdecydowanie unikać. Zawsze należy pilnować poprawności ćwiczenia. Deska nie jest w tym względzie wyjątkiem.
Deska to popularne i skuteczne ćwiczenie na brzuch. zdjęcie ilustracyjne, undrey/ iStock
Przede wszystkim należy dokładnie przypilnować wszystkich następujących kwestii, by ćwiczenie tzw. plank przyniosło właściwe efekty:
Ile czasu dziennie poświęcić na trening? Osoby początkujące powinny zacząć od kilku powtórzeń po 10-20 sekund.
Oprócz tradycyjnego planka wykonuje się także podobne ćwiczenia. Deski boczne polegają na tym, że wykonuje się je, będąc na boku.
Deska boczna. Zdjęcie ilustracyjne istock / Prostock-Studio
Wówczas podpieramy się na jednym łokciu, który jest pod barkiem zgięty pod kątem prostym, biodra uniesione, nogi razem. Drugą rękę można zostawić na biodrze lub unieść do góry - podobnie nogę. Można ją zostawić leżącą lub unieść do góry. Ponownie kręgosłup i nogi to linia prosta, choć ukośna w stosunku do podłoża. Są to już jednak ćwiczenia bardziej zaawansowane.
Zobacz też: Ćwiczenia na kaptury - jak ładnie wyrzeźbić i wzmocnić plecy? Podpowiadamy