Podsyp lilie i ciesz się ponownym kwitnięciem. To sprytny trik doświadczonych ogrodników

Lilie to kwiaty, które mają w sobie wiele uroku. Doskonale zdobią ogród i świetnie odnajdują się w wielu kwiatowych kompozycjach. Jak jednak o nie zadbać i kiedy przycinać, żeby w przyszłym sezonie obsypały się tuzinem kwiatów?

Nie da się ukryć, że lilie potrafią zachwycić wyglądem. Nawet jeśli nie rosną bujnie. Możesz jednak w szybki i łatwy sposób sprawić, że w kolejnym sezonie ponownie obsypią się kwiatami, lecz te będą jeszcze piękniejsze. Wystarczy, że poza zapewnieniem im odpowiednich warunków do wzrostu zrobisz jedną rzecz. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dbać o lilie? O tym pamiętaj, a będą bujnie rosły

Wbrew pozorom lilie nie są zbyt wymagające w uprawie, choć trzeba pamiętać o kilku rzeczach, żeby fantastycznie się prezentowały. Lilie ogrodowe kwitną najczęściej od czerwca do sierpnia i trwa to około trzech tygodni. Choć nie cieszą oczu zbyt długo, warto dobrze o nie zadbać, żeby ponownie za rok zachwycały wyglądem. Przede wszystkim muszą być regularnie nawadniane, ponieważ źle się czują, gdy zostaną przesuszone. Przez to od razu zaczną gubić delikatne płatki. Warto też pamiętać o podcinaniu. Gdy tylko przekwitną, trzeba usunąć kwiatostany. Następnie jesienią, kiedy pędy zżółkną, należy odciąć je tuż przy ziemi. 

Zrób jedną rzecz. Dzięki niej lilie obsypią się piękniejszymi kwiatami

Warto też pamiętać o tym, że lilie potrzebują regularnego nawożenia. Gdy tylko przekwitną i usuniemy kwiatostany, warto podsypać je domowym nawozem bogatym w fosfor oraz potas. Składniki te znajdziemy przede wszystkim w kompoście. Wystarczy podłożyć go pod lilie, a dzięki temu bujnie zakwitną w kolejnym sezonie. Najczęściej robi cię to na przełomie lipca i sierpnia, gdy przypada czas przekwitania lilii. Miej też na uwadze, by przed zimą ochronić cebulki kwiatów przed przymrozkami. Wystarczy wówczas okryć je słomą, a spokojnie przetrwają do następnego lata.

Więcej o: