Zostało kilka dni na wniosek! Tym seniorom ZUS wypłaci 40 emerytur

Seniorzy, którzy nabyli prawa do emerytury w trakcie pandemii, ale jeszcze na nią nie przeszli, mogą otrzymać nawet 40 dodatkowych wypłat. By tak się stało, należy złożyć wniosek z odpowiednim załącznikiem i spełnić dodatkowe kryteria. Trzeba się jednak spieszyć, bo zostało na to kilka dni.

Z powodu pandemii i lockdownu załatwienie spraw urzędowych było znacznie utrudnione, gdyż większość instytucji została zamknięta. Wnioski można było składać jedynie online, lub wrzucać do skrzyń ustawionych przed budynkami. W szczególnie trudnej sytuacji byli seniorzy, którzy chcieli przejść na emeryturę bądź złożyć wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia. Z tego powodu wprowadzono rozwiązanie, które miało im znacznie to ułatwić.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Nigdy nie liczyłam na opiekuńczość państwa". Beata Kozidrak włącza się w dyskusję o emeryturach gwiazd

Seniorzy mogą zyskać nawet 40 dodatkowych wypłat. Zapewnia to ustawa covidowa

Jak podaje dziennik "Fakt", seniorzy, którzy w trakcie lockdownu osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), ale z powodu pandemii nie mogli złożyć wniosku i nie przeszli na emeryturę, mogą to zrobić teraz i otrzymać zaległe wypłaty nawet od 1 marca 2020 roku. To samo tyczy się ponownego ustalenia wysokości świadczenia. Dla przykładu, jeśli senior osiągnął wymagany wiek w styczniu 2020 roku, ale nie przeszedł na emeryturę, gdy teraz złoży wniosek z odpowiednim oświadczeniem (druk ERO), może liczyć na wypłatę zaległego świadczenia od 1 marca 2020 roku. Oznacza to, że niektórzy otrzymają nawet 40 dodatkowych wypłat. Oczywiście by jednak tak się stało, muszą spełnić kilka warunków.

Na złożenie wniosku zostało jeszcze kilka dni. Co trzeba do niego dołączyć?

Pierwszym z nich jest złożenie wniosku wraz z oświadczeniem (druk ERO) w przeciągu 30 dni po tym, jak zakończył się stan zagrożenia epidemicznego, czyli licząc od 1 lipca 2023 r. - Tylko do końca lipca ubezpieczeni mają możliwość zwrócić się o przeliczenie świadczeń i wypłatę nieotrzymanych środków — przyznał dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego cytowany przez dziennik. Trzeba się więc pospieszyć, gdyż termin mija 31 lipca (30.07 to niedziela). 

Chcesz złożyć wniosek o wypłatę zaległych świadczeń? O tym musisz wiedzieć

Drugi warunek zakłada, że aby otrzymać zaległe świadczenie, przykładowo od 1 marca, senior na ten dzień nie tylko musiał być w odpowiednim wieku, ale także nie pracować, czyli rozwiązać z pracodawcą umowę o pracę. Składając wniosek o zaległe wypłat,y trzeba mieć także na uwadze fakt, że wyliczone w ten sposób świadczenie może być niższe, m.in. dlatego, że będzie wypłacane dłużej.

Więcej o: