Przed wyjazdem na wakacje naciśnij to na lodówce. Różnicę zobaczysz po powrocie

Przed wyjazdem na długie wakacje warto przełączyć lodówkę na tryb wakacyjny. Zastanawiasz się, co to oznacza i czemu ma służyć? Lepiej przeczytaj, a później sobie podziękujesz. Dzięki prostej metodzie sporo zaoszczędzisz.

Podczas przygotowań do wakacyjnego wyjazdu warto pamiętać również o rzeczach, które pozostawiamy w domu, w tym urządzeniach. Niektóre z nich posiadają funkcje, z których mało kto zdaje sobie sprawę, a w gruncie rzeczy mogą one okazać się niezwykle przydatne.

Zobacz wideo Zakupy bez listy oznaczają większy paragon i przepełnioną lodówkę? "Zlecam zakupy mężowi"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co to jest tryb wakacyjny w lodówce? Przekonaj się, na czym polega jego funkcja

W wielu nowszych lodówkach można znaleźć specjalny tryb pracy, zwany również wakacyjnym. Został zaprojektowany w celu zapobiegania marnowaniu zużycia energii przez urządzenie w okresach, gdy nie jest ono regularnie używane, na przykład gdy domowników nie ma, w domu od dłuższego czasu. Co więcej, nie wymaga całkowitego wyłączenia lodówki. Ta specjalna funkcja tym samym pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

  1. Zamrażarka pracuje normalnie i nie zmienia temperatury.
  2. W chłodziarce zostaje wyłączone pełne chłodzenie, a temperatura w komorze wzrasta do poziomu około 15 stopni. Pozwala to znacznie obniżyć zużycie energii. Szacuje się, że nawet o 30-50%. Chłodziarka pracuje dalej, ale wolniej.
  3. Zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu i pleśni w pustej lodówce.

Jak ustawić tryb wakacyjny w lodówce? Wystarczy jeden przyciski i gotowe

W przypadku nowowczesnych modeli lodówek większość z nich wyposażona jest w przycisk "wakacje". Naciśnij go i przytrzymaj kilka sekund, aby się uruchomił. Analogicznie, aby wyłączyć ten tryb, należy ponownie nacisnąć i przytrzymać przycisk "wakacje" przez kilka sekund. Należy pamiętać, żeby przed włączeniem funkcji całkowicie opróżnić chłodziarkę. 

Więcej o: