Jak uratować surfinię po deszczu? Zastosuj metodę 3 kroków. Odżyje błyskawicznie

Surfinie to popularne i chętnie wybierane rośliny, które zdobią wiele balkonów i tarasów. Nic dziwnego, ponieważ gdy kwitną są wyjątkowo urodziwe, gęste i bujne, a do tego występują w wielu kolorach. Odpowiednio pielęgnowane tworzą bajeczne kaskady kwiatów. Co zrobić, gdy zmarnieją przez deszcz?

Surfinie swoją popularność zawdzięczają nie tylko niebywałej urodzie, ale również stosunkowo niewielkim wymaganiom oraz prostej pielęgnacji. Bywają jednak wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne, a zwłaszcza deszcz. Jak o nie dbać, by zachwycały naprawdę długo? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jak pielęgnować surfinię? Zwróć uwagę na odpowiednie stanowisko oraz obfite nawadnianie

Choć uprawa surfinii nie należy do przesadnie skomplikowanych, należy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym stale będą zachwycać. Na co zwrócić szczególną uwagę? Wybierając stanowisko dla surfinii zadbaj o to, by nie brakowało w nim światła, gdyż jego niedobór może znacznie opóźnić kwitnienie rośliny. Wybierz miejsce słoneczne, ale równocześnie osłonięte od wiatru. Jeśli zaś chodzi o podłoże, zadbaj o to, by rosła w ziemi próchniczej o lekko kwaśnym odczynie. Ważne jest również to, by było stale wilgotne, ale nie przelane. Surfinia wymaga intensywnego i regularnego nawadniania - latem, gdy temperatura jest naprawdę wysoka, nawet dwa razy w ciągu dnia.

Sprytny trik na bujne surfinie. Będą uginały się od kwiatów

Surfinie piękne i długo kwitną, a ich kwiaty potrafią tworzyć prawdziwe kaskady pełne kolorów. By nie marnowały energii na ratowanie uschniętych kielichów, należy je regularnie usuwać. W ten prosty sposób sprawisz, że będzie kwitła jeszcze bardziej obficie, a przy okazji zminimalizujesz ryzyko, że zachoruje na chorobę grzybiczą. Dlatego tak ważne jest, by robić to na bieżąco.

Jak uratować surfinię po deszczu? Zastosuj te 3 kroki

Największym wrogiem surfinii, który sprawia, że wyjątkowo marnieje, są niekorzystne warunki atmosferyczne. Jej delikatne kwiaty nie radzą sobie z silnym wiatrem oraz deszczem. Co zrobić, kiedy nie zdążysz jej schować przed ulewą? W pierwszej kolejności usuń liście oraz kwiaty, które są nie do odratowania, a w razie przelania, wstrzymaj się na jakiś czas z obfitym podlewaniem. Zamiast tego sięgnij po sprawdzoną, domową odżywkę pełną azotu, potasu i fosforu, która postawi roślinę na nogi. Zblenduj 1 banana wraz z 1 litrem wody, przecedź, a powstałą mieszankę przelej do dużej, 5 litrowej butelki i dodaj 1 łyżkę fusów po kawie. Na koniec uzupełnij do pełna przegotowaną wodą. Gotową mieszankę możesz stosować raz w miesiącu. Pamiętaj, by przed każdym użyciem dokładnie ją przemieszać. Surfinia szybko odzyska dawną urodę i będzie pięknie kwitnąć.

Więcej o: