Wiele osób nie zwraca uwagi na ten szczegół na OLX. Tak można dać się oszukać

W internecie nie brakuje oszustów. Najczęściej można ich spotkać na portalach aukcyjnych, gdzie próbują wyłudzić pieniądze od nieświadomych albo nowych użytkowników. Na jakie wiadomości trzeba uważać?

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Internetowi oszuści regularnie wymyślają nowe sposoby na wyłudzenie pieniędzy. Najczęściej kontaktują się poprzez OLX, Vinted, WhatsApp albo Facebook Marketplace. Przez nieuwagę możesz stracić wszystkie pieniądze znajdujące się na koncie bankowym, dlatego podczas rozmów z potencjalnymi kupcami bądź czujna i nie klikaj w podejrzane linki.

Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

Czym jest phishing? Zasada numer jeden: nie klikaj w link

Phishing polega na podszywaniu się pod inne osoby albo firmy. Głównym celem jest kradzież wszystkich pieniędzy z konta albo wzięcie pożyczki na twoje nazwisko. Oszuści wysyłają link do fałszywej strony internetowej (przypominającej prawdziwą platformę sprzedażową, ale nie będącą nią), strony bankowości internetowej albo operatora przesyłek. Zwróć uwagę na adres strony internetowej: te fałszywe często zawierają literówki, cyfry albo nazwa platformy poprzedzona jest dodatkowym słowem. Zazwyczaj oszust pisze, że zapłacił już za przedmiot/przesyłkę i że będziesz mogła odebrać pieniądze po kliknięciu w link. Równie częste są wiadomości, w których kupujący pisze, że zamówi kuriera do twojego domu, który samodzielnie zapakuje przesyłkę i przekaże ci pieniądze. Żeby mógł zamówić takiego kuriera, również prosi cię kliknięcie w link. Gdy to zrobisz, będziesz musiała podać dane do swojego konta bankowego oraz karty płatniczej. W ten sposób oszust uzyska dostęp do twoich pieniędzy.

Jak rozpoznać oszustwo? Bądź ostrożna i czytaj regulaminy

Czujność powinny wzbudzić prośby o podanie numeru telefonu albo adresu mailowego. Podejrzane są także wiadomości otrzymane poza platformą sprzedażową, np. wystawiłaś ogłoszenie na OLX, a w sprawie kupna ktoś kontaktuje się z tobą poprzez WhatsApp. W takich wiadomościach najczęściej opisana jest instrukcja, jak odebrać pieniądze i informacja, żeby kliknąć w nadesłany link. Często tego typu wiadomości zawierają błędy językowe i są niepoprawne gramatycznie, więc wtedy też powinna ci się zapalić czerwona lampka. Nigdy nie klikaj w takie linki i nie podawaj danych. Gdy ktoś kupi przedmiot z wystawionej przez ciebie aukcji, dostaniesz powiadomienie na platformie i nie będziesz musiała niczego podawać.

Zawsze warto przeczytać regulamin serwisu, z którego korzystamy, żeby wiedzieć, jak powinna wyglądać sprzedaż albo kupno krok po kroku. Gdy rozpoznasz działanie oszusta, zgłoś konwersację, dzięki czemu platforma będzie mogła zablokować jego konto. Jeśli podałaś komuś dane logowania do banku albo dane karty bankowej, od razu skontaktuj się ze swoim bankiem i poproś o zablokowanie środków oraz karty. Możesz też zgłosić sprawę na policję.

Więcej o: