Butelki po oleju. Gdzie wyrzucać? Dużo osób wybiera niewłaściwy kosz do segregacji

Segregacja odpadów ma kluczowe znaczenie, ponieważ niektóre rodzaje odpadów mogą być niebezpieczne i mogą zanieczyszczać środowisko, jeśli nie są odpowiednio zarządzane. Gdzie w takim razie wyrzucić butelkę po oleju? To jedna z problematycznych kwestii dla wielu osób.

Segregację odpadów można zdefiniować jako proces identyfikowania, klasyfikowania, dzielenia i sortowania śmieci i produktów odpadowych w celu ograniczenia, ponownego użycia i recyklingu materiałów. Aby właściwie to robić, ważne jest prawidłowe określenie rodzaju wytwarzanych odpadów. Gdy nie są one segregowane, mogą, zostać zanieczyszczone składowaniem różnych rodzajów odpadów. Takich z kolei nie można przetwarzać ani zagospodarowywać i przez większość czasu trafiają one na lokalne wysypiska śmieci. Dzięki segregacji możliwe staje się, gospodarowanie różnymi rodzajami odpadów. Bezpośrednio przekłada się to na zmniejszenie ilości śmieci składowanych na wysypiskach.

Zobacz wideo Mafie gospodarcze zarabiają na odpadach. "Dla nich to eldorado"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdzie wyrzucić butelkę po oleju? Należy podejść do tego zadania z uwagą

Wiele odpadów nadal przysparza sporej ilości osób nie lada problemów. Do przykładów śmieci budzących wątpliwości są z pewnością butelki po olejach. Ich segregacja zależy od wielu czynników, takich jak materiał, z którego została wykonana oraz jej zawartość przed opróżnieniem. Mowa tutaj o oleju, który znajdziesz zarówno w kuchni, czyli jadalnych, jak i w garażu, warsztacie czy bagażniku samochodu, czyli silnikowy.

Butelka po oleju. Gdzie wyrzucać i co zrobić z nakrętką?

Ze względu na to, że generujemy dużą ilość śmieci, musimy nauczyć się właściwie je utylizować. Jak podaje portal Gethome w rozmowie z Karoliną Gałecką, Rzecznikiem Prasowym Urzędu m. st. Warszawy, plastikowa butelka po oleju jadalnym lub oliwie powinna trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Z kolei szklaną butelkę po oliwie lub oleju wyrzucamy do szkła. W obu przypadkach niewymagane jest ich mycie, gdyż w procesie odzysku produkt ten jest czyszczony w wysokich temperaturach. Warto pamiętać, aby umieszczać ją w pojemniku na odpady wraz z zakrętką. Sposób utylizacji butelki po oleju silnikowym jest nieco inny, ze względu na charakter tej substancji. Tego typu odpady należy zanieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W tym przypadku kłopotliwy nie jest produkt, z którego wykonano butelkę, a surowiec, który jest w środku.

Więcej o: