Leśnicy ostrzegają przed nowym szkodnikiem. "Owad nakłuwa igły i wysysa płyny fizjologiczne"

Nowy, groźny szkodnik pojawił się w Polsce. Ostrzega przed nim Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. Jest to pierwszy taki owad zarejestrowany w naszym kraju. Od lat 50 wyrządza spore szkody w Europie Zachodniej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak donosi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, "jest to pierwsze oficjalne stwierdzenie tego gatunku" w Polsce. Haematoloma dorsata, zwana także przekraską lub krasanką sosnówka, stanowi spore zagrożenie dla drzew. Czym charakteryzuje się owad i jak go rozpoznać?

Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu

Nowy szkodnik na terenie Lasów Państwowych. Jak go rozpoznać?

Przekraska sosnówka wyróżnia się charakterystycznym czarno-czerwonym ubarwieniem. Owady rosną maksymalnie do 6-8 mm. Należą do rodziny krasankowatych (Cercopidae), a jego cykl rozwojowy zamyka się do jednego roku.

Larwy nie stanowią zagrożenia dla drzew, dopiero imago potrafi wyrządzić prawdziwe szkody. Według informacji przekazanych przez oficjalny profil RDLP w Szczecinie "owad nakłuwa igły i wysysa płyny fizjologiczne rośliny, początkowo doprowadzając do osłabienia drzewa, a w efekcie do jego zamarcia".

Jego pojawienie się w Polsce jest sporą niespodzianką. Do tej pory owad żerował głównie w regionie śródziemnomorskim, a od przeszło 70 lat występował także w Europie Zachodniej. To pierwszy oficjalnie zarejestrowany przypadek pojawienie się szkodnika w naszym kraju. Europejska i Śródziemnomorska Organizacja Ochrony Roślin sklasyfikowała krasankę sosnówkę jako jeden z gatunków niebezpiecznych szkodników. 

Jakie szkody może wyrządzić owad? Leśnicy biją na alarm

Przekraska sosnówka nie jest wielkim owadem, jednak szkody, które może wyrządzić, potrafią być ogromne. Dowodem jego żerowania jest przebarwienie igieł oraz ich stopniowe opadanie. We Francji, Holandii i Hiszpanii jego obecność przyczyniła się do masowego wyniszczenia upraw sosny w całym kraju.

Więcej o: