Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jak donosi Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie, "jest to pierwsze oficjalne stwierdzenie tego gatunku" w Polsce. Haematoloma dorsata, zwana także przekraską lub krasanką sosnówka, stanowi spore zagrożenie dla drzew. Czym charakteryzuje się owad i jak go rozpoznać?
Przekraska sosnówka wyróżnia się charakterystycznym czarno-czerwonym ubarwieniem. Owady rosną maksymalnie do 6-8 mm. Należą do rodziny krasankowatych (Cercopidae), a jego cykl rozwojowy zamyka się do jednego roku.
Larwy nie stanowią zagrożenia dla drzew, dopiero imago potrafi wyrządzić prawdziwe szkody. Według informacji przekazanych przez oficjalny profil RDLP w Szczecinie "owad nakłuwa igły i wysysa płyny fizjologiczne rośliny, początkowo doprowadzając do osłabienia drzewa, a w efekcie do jego zamarcia".
Jego pojawienie się w Polsce jest sporą niespodzianką. Do tej pory owad żerował głównie w regionie śródziemnomorskim, a od przeszło 70 lat występował także w Europie Zachodniej. To pierwszy oficjalnie zarejestrowany przypadek pojawienie się szkodnika w naszym kraju. Europejska i Śródziemnomorska Organizacja Ochrony Roślin sklasyfikowała krasankę sosnówkę jako jeden z gatunków niebezpiecznych szkodników.
Przekraska sosnówka nie jest wielkim owadem, jednak szkody, które może wyrządzić, potrafią być ogromne. Dowodem jego żerowania jest przebarwienie igieł oraz ich stopniowe opadanie. We Francji, Holandii i Hiszpanii jego obecność przyczyniła się do masowego wyniszczenia upraw sosny w całym kraju.