Wymieszaj z wodą i wlej do żelazka. Zapomnisz o plamach podczas prasowania

Zauważyłaś, że po prasowaniu na ubraniach zostają brudne ślady? To oznacza, że najwyższa pora wyczyścić żelazko. Nie musisz wcale tracić czasu na szorowanie, czy zdrapywanie przypalonych śladów. Zamiast tego wlej do urządzenia ten płyn.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czyszczenie żelazka nie należy do najprostszych zadań na liście domowych porządków. Dzięki jednemu trikowi możesz jednak znacznie ułatwić cały proces. Wystarczy, że poznasz przepis na płyn, który odświeży urządzenie. 

Zobacz wideo Ułatwiamy prasowanie, czyli krochmal w sprayu i sposoby na przypalone lub zepsute żelazko

Dlaczego żelazko brudzi ubrania? Poznaj najczęstsze przyczyny

Zwykle plamy pojawiające się podczas prasowania to kwestia niewłaściwego korzystania z urządzenia. Takie czynniki jak zbyt wysoka temperatura lub używanie twardej wody sprawiają, że na metalowej powierzchni żelazka może pojawić się rdza bądź przypalone ślady. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu sprzętu i cyklicznie pozbywać się z niego zabrudzeń. Im rzadziej to robimy, tym większa szansa, że brud zablokuje ujście pary i zepsuje żelazko. Dowiedz się, jak temu zapobiec w banalny sposób.

Jak wyczyścić żelazko? Wlej razem z wodą. Będzie wyglądało jak nowe

Aby wyczyścić żelazko i udrożnić ujścia pary, potrzebujesz jedynie dwóch produktów. Pierwszym z nich jest destylowana lub przefiltrowana i przegotowana woda. Wymieszaj pół szklanki z 100 ml octu spirytusowego. Następnie przelej całość do zbiornika w urządzeniu i nastaw najwyższą temperaturę.

Gdy żelazko się odpowiednio rozgrzeje, podnieś je i ustaw w pozycji poziomej i włącz funkcję pary. Pod urządzeniem trzymaj ścierkę lub ręcznik. Pamiętaj, że podczas czyszczenia z otworów mogą wydostawać się resztki kamienia i brudu. Wypuszczaj parę przez kilka kolejnych minut, po czym odłącz sprzęt od prądu. Odczekaj, aż całkowicie wystygnie i doczyść metalową powierzchnię papierowym ręcznikiem. Na koniec wylej resztkę płynu ze zbiornika.

Więcej o: