Krem nawilżający do cery trądzikowej. Jak dbać o skórę ze skłonnością do trądziku?

Krem nawilżający do cery trądzikowej to jeden z podstawowych produktów w pielęgnacji cery o specyficznych potrzebach. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Jak nie pogorszyć stanu skóry trądzikowej i jak ją skutecznie nawilżać? Oto kilka wskazówek.

Krem nawilżający do cery trądzikowej — czyli czym w ogóle jest cera trądzikowa

Krem nawilżający do cery trądzikowej powinien być dobrany rozważnie, by nie doprowadzić do pogorszenia jej stanu. Dlatego też istotne jest, by rozumieć, czym w ogóle jest cera trądzikowa i jak sobie z nią radzić. Przede wszystkim istotne jest to, że cera trądzikowa to nie to samo co cera tłusta. Potrzebna jest więc właściwa diagnoza. Istnieje też stereotyp, że cera trądzikowa dotyczy tylko osób bardzo młodych. Jest to jednak nieprawda, ponieważ również osoby dojrzałe mogą na nią cierpieć. Cera tłusta natomiast to taka, która "świeci się" bardziej w jednych miejscach niż w innych. Najczęściej jest to broda i nos. Wtedy właśnie mowa jest o cerze przetłuszczającej się. Natomiast z cerą trądzikową mamy do czynienia wówczas, gdy oprócz samego przetłuszczania się dochodzi jeszcze do niewłaściwego złuszczania naskórka. Na skutek tego dochodzi do zatykania porów, które powodują powstawanie ropnych krost i innych nieestetycznych wyprysków. Dlatego też krem nawilżający do cery trądzikowej powinien być właściwie dobrany, najlepiej w porozumieniu z dermatologiem, który oprócz pielęgnacji będzie w stanie wskazać właściwe leczenie.

Nawilżający krem do cery trądzikowej, czyli jak dbać o ten rodzaj skóry

Niewątpliwie cerę trądzikową należy uznać za jedną z najbardziej wymagających. Nie sposób tutaj wybrać po prostu preparaty oczyszczające z nadmiaru sebum. To nie rozwiązuje problemu, a wręcz przeciwnie — może doprowadzić do większych kłopotów poprzez nadmierne przesuszenie skóry. Nawilżający krem do cery trądzikowej musi więc być właściwie dobrany, by zapewnić nawilżenie, którego ta skóra potrzebuje, a jednocześnie nie pogorszy jej stanu. Taką cerę należy regularnie oczyszczać poprzez stosowanie np. właściwych peelingów. Oprócz tego przydatny może być również płyn micelarny lub delikatny żel myjący. Powinno się też stosować dwa różne rodzaje kremów: na noc i na dzień (na dzień powinny być nawilżające, a na noc antybakteryjne lub złuszczające). 

Zobacz wideo Ile trzeba nałożyć kremu z SPF, by ochronić się przed słońcem?

Krem nawilżający do skóry trądzikowej nakłada się dopiero po właściwym oczyszczeniu!

Co to jednak oznacza, że cera ma być we właściwy sposób oczyszczona? Na co zwrócić uwagę? Przed zastosowaniem preparatu takiego, jak krem nawilżający do skóry trądzikowej trzeba zwrócić uwagę na to, czym oczyszczamy twarz. Nie powinno stosować się produktów silnie odłuszczających oraz takich, które mogłyby podnieść naturalne pH skóry, ponieważ sprzyja to rozwojowi bakterii. Może się okazać, że najlepszym wyjściem jest stosowanie do oczyszczania skóry dwóch preparatów jednocześnie, czyli najpierw oczyścić skórę płynem micelarnym, a następnie żelem myjącym. Nie należy stosować toników z alkoholem, które dodatkowo przesuszają skórę, co potem owocować może nadmiernym wydzielaniem łoju.

Krem nawilżający a cera trądzikowa — czy peeling jest na pewno dobrym wyjściem?

Tak — to jeden z bardziej sprawdzonych sposobów, które pomagają z problematycznymi rodzajami cery. Złuszczanie naskórka jest więc ważnym elementem dbania o taką skórę. Kolejnym jest krem nawilżający. Cera trądzikowa wymaga jednak specjalnego traktowania. Dlatego właśnie peeling z naturalnych składników jest tu idealnym rozwiązaniem. Przed nałożeniem kremu cera oczyszczona będzie ze wszystkiego, co powoduje zatykanie porów i powstawanie krost. Taki zabieg pomaga też regulować produkcję sebum.

Jak wybrać krem nawilżający do cery trądzikowej?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że sam krem nie zdziała cudów. Na cerę trądzikową należy patrzeć bardziej kompleksowo i działać zarówno przeciwzapalnie, jak i antybakteryjnie i regulować produkcję sebum. Dlatego pomocna może okazać się konsultacja u dermatologa, który może dobrać odpowiednią terapię, która pomoże walczyć z dolegliwością "od wewnątrz". Drugą kwestią jest odpowiednia pielęgnacja. Nawilżenie jest tu bardzo istotnym krokiem. Jak wybrać krem nawilżający do cery trądzikowej? Krem powinien mieć lekką konsystencję i najlepiej, by posiadał też właściwości antyoksydacyjne, matujące, przeciwzapalne i antybakteryjne. Dobrym wyborem będą tutaj kremy o konsystencji żelu.

Co powinien zawierać krem nawilżający do twarzy trądzikowej?

Skład produktów kosmetycznych to coś, co powinno nas interesować niezależnie od tego, jaki typ cery posiadamy. Jest tak samo ważny, jak skład produktów żywnościowych. W przypadku preparatu takiego jak krem do twarzy trądzikowej warto zwrócić uwagę, czy posiada on:

  • aloes
  • alantoinę
  • witaminy A, C i E
  • kwasy: hialuronowy, glikolowy, azelinowy, laktobionowy
  • retinol
  • pantenol
  • probiotyki
  • niacynamid.

Zobacz też: Wypryski na twarzy odejdą w zapomnienie. Wystarczy śmietana i lubiane owoce

Więcej o: