W tych województwach pogoda nie będzie nas rozpieszczać. Czy to już koniec lata?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował najnowsza prognozę na najbliższe dni sierpnia. Nadciąga radykalna zmiana pogody. W wielu regionach zagrzmi, spadnie ulewny deszcz i powieje porywisty wiatr. W niektórych miejscach może być naprawdę niebezpiecznie. Gdzie dokładnie obowiązują alerty pogodowe?
Zobacz wideo Zobacz wideo: Niecodzienne zjawisko nad gdańską Wyspą Sobieszewską: chmura szelfowa

Lipcowe upały miały swoich i krytyków i sympatyków. Wszystko wskazuje jednak na to, że szybko zatęsknimy za typowo wakacyjną, słoneczną aurą. Czeka nas bowiem prawdziwe pogodowe zamieszanie. Jak podaje IMGW, powinniśmy przygotować się na chłodniejsze i deszczowe dni, przypominające niemalże początek wiosny.

To jednak nie wszystko. Pogoda szykuje nam niemiłą niespodziankę w postaci nawałnic. Ulewy oraz gwałtownej burzy spodziewać się można w co najmniej kilku województwach. Dla tych regionów Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenia pierwszego stopnia. To oznacza, że w trakcie przewidywanych zjawisk pogodowych warunki na zewnątrz mogą zagrażać bezpieczeństwu zdrowia lub życia, a także powodować straty materialne - czyli np. podtopienia budynków, drzewa zwalone na samochody, brak prądu. 

Przed czym ostrzegają synoptycy? We wtorek nad częścią naszego kraju przetoczą się potężne ulewy. Ostrzeżenia IMGW  w tym zakresie dotyczą Lubelszczyzny, poszczególnych powiatów Mazowsza (lipskiego, zwoleńskiego, radomskiego, Radomia, szydłowieckiego, przysuskiego, białobrzeskiego, kozienickiego, garwolińskiego, łukowskiego, siedleckiego, Siedlec i łosickiego), kilku powiatów województwa podkarpackiego (powiatu niżańskiego, stalowowolskiego, tarnobrzeskiego, Tarnobrzegu, kolbuszowskiego, mieleckiego, dąbrowskiego, dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego), województwa świętokrzyskiego, Małopolski oraz południowej i wschodniej części Śląska.

Nadciąga prawdziwy pogodowy armageddon. Lepiej zostać w domu!

W najbardziej intensywnych momentach może spaść tam nawet do 30-40 litrów deszczu na metr kwadratowy. W niektórych wyżej wspomnianych miejscach deszczom towarzyszyć będą umiarkowane burze. W zachodniej części Małopolski oraz na Śląski ostrzeżenia IMGW obowiązuję do godz. 2.00 nad ranem w środę. Na pozostałych terenach alerty ważne są od godz. 17.00 we wtorek do godz. 6.00 rano w środę.

Gwałtownych burz z kolei można spodziewać się łącznie w pięciu regionach, głównie nad morzem. Nawałnice mogą przejść nad woj. zachodniopomorskim i pomorskim ( z wyłączeniem powiatów wschodnich), nad częścią woj. kujawsko-pomorskiego ( w powiecie tucholskim, świeckim, bydgoskim, w Bydgoszczy, nakielskim i żnińskim), nad woj. lubuskim i północną częścią woj. wielkopolskiego.

 W trakcie burz w wymienionych regionach może spaść nawet do 20 litrów deszczu na metr kwadratowy. Ponadto wiatr miejscami osiągnie prędkość do 60 kilometrów na godzinę. Alerty przed burzami obowiązuję do godziny 20.00 we wtorek.

Źródła :TVN Meteo/IMGW

Więcej o: