Jak zrobić olejek goździkowy? Zastosowanie, cena i ogólna charakterystyka

Olejek goździkowy to substancja, która, ze względu na swoje właściwości, jest powszechnie ceniona na świecie. Sprawdź koniecznie, jak można go wykorzystać i spróbuj przygotować go samodzielnie.

Olejek goździkowy – charakterystyka

Olejek goździkowy jest naturalnym olejkiem eterycznym, pozyskiwanym z goździkowca korzennego. Inna nazwa tej rośliny, w naturze występującej w Indonezji, to czapetka pachnąca. Uprawia się ją w klimacie równikowym, na terenie wielu różnych krajów. Do przygotowania olejku wykorzystuje się pąki kwiatowe. Aby uzyskać pożądany produkt, poddaje się je destylacji przy użyciu pary wodnej.

Barwa olejku goździkowego jest ciemna, a on sam charakteryzuje się intensywnym, korzennym aromatem. Specyfik ten zdradza następujące właściwości:

  • odkażające  (poleca się go do przemywania ran);
  • stymulujące układ immunologiczny;
  • znieczulające;
  • przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe (dzięki niemu można wspomóc leczenie infekcji, a także wesprzeć pielęgnację skóry trądzikowej);
  • relaksacyjne;
  • odstraszające owady;
  • rozgrzewające.
Zobacz wideo Olejek rycynowy ma wiele przydatnych zastosowań. Wybraliśmy 3 z nich

Olejek goździkowy – zastosowanie

Gdzie wykorzystuje się olejek goździkowy? Zastosowanie tego produktu jest niezwykle różnorodne. Okazuje się, że olejek goździkowy wykorzystuje się w przypadku zarażenia pasożytami. Używa się go ponadto w kosmetologii, do pielęgnacji cery trądzikowej. Z tego względu często wchodzi w skład kremów pod oczy lub kremów do twarzy. Niekiedy można go odnaleźć także w maskach i szamponach, które mają zapobiegać przesuszaniu włosów. Olejek ten dodaje się ponadto do perfum, jeśli twórcy zależy na korzennym aromacie.

Nierzadko olejek goździkowy można znaleźć pośród składników płynów do płukania ust i past do zębów. Można go także stosować jako środek przeciwbólowy właśnie dla zęba.

Jak zrobić olejek goździkowy?

Jak zrobić olejek goździkowy? Warto wiedzieć, że taki olejek powstaje w procesie destylacji, jednak można go też zrobić w domu. Aby go stworzyć, przygotuj najpierw:

  • świeże lub suszone goździki;
  • dwa zakręcane słoiki;
  • gaza;
  • olej bazowy, na przykład olej kokosowy.

Najpierw powinieneś umyć goździki. Jeśli zdecydowałeś się na wersję suszoną, upewnij się, że zostały dobrze osuszone. Następnie wsyp goździki do słoika i zalej wybranym olejem. Wszystkie goździki muszą zostać przykryte cieczą. Potem zakręć słoik i odstaw go na trzy tygodnie w ciemne miejsce. Pamiętaj też, by codziennie potrząsać naczyniem, by olej się mieszał i umożliwiał tym samym równomierny proces maceracji.  

Po trzech tygodniach weź gazę i zlej powstały olej do nowego słoika, przy jej pomocy oddzielając produkt od goździków. Olej przechowuj nadal w ciemnym miejscu. Tak stworzony produkt świetnie nada się do używania w roli kosmetyku, na przykład do twarzy lub włosów.

Olejek goździkowy: cena

Chcesz kupić olejek goździkowy? Cena tego preparatu wynosi około 100-110 złotych za 100 ml. Pamiętaj jednak, że własny olejek z goździków, choć nie dokładnie taki, jak ten sklepowy, możesz przygotować sam w domu.

Zobacz też: Bergamotka - co to jest? Jakie ma właściwości? Do czego się ją stosuje?

Więcej o: