Storczyk nie kwitnie? Weź z łazienki i potraktuj tym korzenie. Obsypie się tuzinem nowych pąków

Storczyki to bardzo popularne kwiaty, które zdobią wnętrza wielu domów. Nie są jednak tak łatwe w uprawie, jak mogłoby się wydawać. Bywają kapryśne, a przez to nie kwitną zbyt chętnie. Można jednak jednym sprytnym trikiem pobudzić je do rozwoju. Dzięki temu wypuszczą mnóstwo pąków.

Jeśli twój storczyk nie kwitnie, nie spisuj go od razu na straty. Może okazać się, że wystarczą sprytne domowe sposoby, które szybko zaradzą na ten popularny problem. Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalnych produktów oraz narzędzi. Sięgnij jedynie po szczotkę, którą możesz mieć w łazience.

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeden trik od razu pobudzi storczyki do wzrostu. Wystarczy szczotka

Okazuje się, że kwitnienie storczyka można pobudzić, stosując pewien zaskakujący trik. Wystarczy sięgnąć po szczotkę z bardzo miękkim włosiem. Wyjmij storczyka z donicy, rozluźniając delikatnie dłońmi jego korzenie. Trzeba dobrze pozbyć się spomiędzy nich podłoża. O ile większe kawałki łatwo usunąć ręcznie, tak w przypadku pyłu i różnych zakamarków może być trudniej, dlatego warto wykorzystać szczotkę. Weź ją i szczotkuj korzenie, pozbywając się podłoża. Gdy będą już oczyszczone, lepiej dostrzeżesz te, które są suche i wymagają podcięcia. Usuń je, a następnie przełóż storczyka na kilka dni do wazonu z wodą, którą trzeba codziennie wymieniać. Tak przygotowany kwiat postaw w nasłonecznionym miejscu.

Szczotkowanie to nie wszystko. Jak jeszcze pobudzić storczyki do kwitnienia?

Szczotkowanie pomogło oczyścić korzenie i pozbyć się tych, które są suche oraz zgniłe. Kilkudniowe namaczanie korzeni w wodzie dostarczy też roślinie kolejnego bodźca do rozwoju. Czas jednak znów wsadzić storczyka do doniczki z podłożem. Gdy to zrobisz, nie pozostawiaj rośliny samej sobie. Możesz od razu iść za ciosem, by jeszcze bardziej zmotywować ją do kwitnienia. Wystarczy, że do donicy przesadzonego storczyka włożysz obrany i ponacinany ząbek czosnku. Zadziała jak najlepszy nawóz, dostarczając mu składników odżywczych, dzięki którym bujnie zakwitnie. 

Więcej o: