Zauważyłaś na majtkach takie ślady i boisz się, że to coś złego? "Nie tylko ty tak masz"

Zdarza ci się zauważyć jasne przebarwienia na majtkach, które nie schodzą w trakcie prania? Spokojnie, nie jest to powód do trachu o swoje zdrowie. Co oznaczają białe plamy na bieliźnie? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo Zobacz wideo: Bielizna, która wykrywa gwałt w czasie rzeczywistym. I powiadamia najbliższych o niebezpieczeństwie

Jasne odbarwienia bielizny w kroku to dla wielu kobiet powód do zmartwień. Jako, że zaleca się, aby każda z nas bacznie obserwowała swój organizm i zwracała uwagę na wygląd, kolor oraz zapach wydzieliny wydobywającej się z pochwy, niektóre z nas na widok jasnych plam na majtkach wpadają w panikę. Oczywiście o wszelkich niepokojących sygnałach naszego organizmu należy za każdym razem poinformować ginekologa, jednym w tym przypadku raczej nie powinnyśmy się martwić. 

Jasne plamy na bieliźnie dla poszczególnych kobiet mogą również stanowić powód do wstydu. Nic bardziej mylnego, ponieważ jest to w 100 procentach normalne zjawisko i nie oznacza problemów zdrowotnych. Wręcz przeciwnie!

Otóż, przyczyna powstawania białych przebarwień na ciemnej bieliźnie jest bardzo prosta. I wynika z całkowicie zdrowej mikroflory pochwy. Jej wnętrze pokryte jest wydzieliną, która ma odczyn kwaśny - pH zdrowej, niezmienionej chorobowo pochwy oscyluje bowiem w przedziale 3,8-4,5. Śluz ten ma m.in. za zadanie blokować rozwój bakterii chorobowych oraz drożdży. Za niskie pH odpowiadają zawarte w nim pałeczki Lactobacillus, produkujące kwas mlekowy - niezwykle korzystne dla naszego zdrowia.

O czym świadczą jasne przebarwienia na bieliźnie? Spokojnie, to nie powód do paniki

Dlatego też, gdy śluz ten wchodzi w reakcję z barwnikami bielizny, może na nie oddziaływać i po prostu wybielać farbowany materiał. Szczególnie widać to na ciemnej bieliźnie. Temat ten został  poruszony m.in. w 2021 r. na profilu facebookowym londyńskiego Vagina Museum. Muzuem udostępniło zdjęcia czarnej, bawełnianej bielizny z charakterystycznymi odbarwieniami w okolicy krocza. Post zyskał wówczas ogromną popularność.

Czy dostrzegasz jaśniejsze plamy na ciemnej bieliźnie? TO NORMALNE! Pochwa jest kwaśna i ma pH 3,8-4,5. To wystarczająco, by wybielić tkaninę. Te plamy nie są z krwi ani wydzieliny - materiał został wybielony przez idealnie zdrową pochwę

- wskazano w opisie zdjęcia. Ponadto uwiecznioną na zdjęciu bieliznę zaprezentowano jako jedną z wystaw muzeum. "Otrzymujemy wiele opinii od osób, które nie wiedziały, że to się dzieje ani dlaczego tak się dzieje, lub które czują się upoważnione do dowiedzenia się, że nie dotyczy to tylko ich. Wyblakłe plamy na majtkach to żaden wstyd. Nie są brudne ani niehigieniczne. I nie tylko ty tak masz" - podkreślono w poście z 2021 r.

Więcej o: